„Archeolog“ TOMÁŠ PADEVĚT

Tomáš je muž, nesmírně kreativní, tvůrčí, citlivý a zvědavý a také samozřejmě chytrý. Umí druhým přinášet radost a potěšení, čímž činí obé i sám sobě. Je mužem, který se živí tím co má rád a dělá to, zdá se, úspěšně, protože je vždycky usměvavý, působí vyrovnaně a je z něj cítit spokojenost. Je totiž majitelem toho hlavního – zázemí naplněného láskou. Má přátele, kamarády a stále nové nápady, které postupně, jeden za druhým realizuje. Užívá si společnosti a víru dění kolem sebe a pak přichází čas, kdy naopak mizí všem z dohledu. Prostě se za ním slehne zem, odjíždí tvořit za sluncem. Zpět se vrátí s dárkem pro ty, kdo mají podobný vkus jako on, které zajímají podobné věci jako jeho, a to buď ve světě hudebním, nebo výtvarném. Takže jednou přijede s výstavou obrazů své volné tvorby, hřejících a svítících barvami stejně tak jako místo kde vznikly, jindy se zbrusu novým CD, nebo vinylem plným songů dávno zapadlých v běhu dějin, songů dlouho ležících a pečlivě uschovaných kdesi v archivech rozličných institucí, songů jejichž autoři i interpreti, jsou hvězdnými stálicemi našeho hudebního světa, mnohé vykonali, ale prostě se stalo, že některé z jejich prací zmizely z našeho fokusu. 

Výtvarník, grafik, hudební dramaturg, producent a vydavatel v jedné osobě, Tomáš Padevět, je totiž převážně hudebním archeologem a to se vším, co k tomu patří. Má touhu znovu objevovat ztracené poklady naší hudební scény, vynést je na světlo boží, opatřit jim nový šat a se vší pompou, kterou si zaslouží, je pak prezentovat sběratelům, posluchačům i hudebním historikům. Znovu nám přibližuje dobu a okolnosti, za kterých tato díla vznikala. Dělá to s pokorou a úctou, jak k výjimečným tvůrcům, tak k dějinným souvislostem a zároveň s vášní, která je k takové práci nezbytně nutná. Z jeho dílny vyšly například „ Písně sametové revoluce“ -  hudební titul určený všem, kdo si chtějí připomenout atmosféru podzimu 1989, chvíle plné euforie, nadějí, snů a plánů. Nebo záznam nesoutěžního Galakoncertu Bratislavské lyry 1969 – konceru, který se stal zlomovým, jehož součástí byla neopakovatelná atmosféra pro všechny zúčastněné a kde například Petr Novák věnoval svoji píseň “Den štěstí“ Janu Palachovi. Na jednom pódiu se tehdy na dlouhou dobu naposledy sešli i Marta Kubišová a Karel Kryl. 

Před více než rokem vzniklo CD „...jak dynamit “obsahující 26 songů legendární a neopakovatelné Evy Olmerové. Je hudebním nosičem mapujícím, jak hudební začátky této naší jazzové královny, tak i skladby z pozdějšího období, včetně té zcela poslední. 

V podkroví Divadla Na zábradlí „pokřtil“ Tomáš Padevět unikátní  „Recitál 70 Hany Hegerové – live“ a vy můžete slyšet kompletní záznam recitálu naší největší šansonové legendy, který ležel 44 let v archivu tohoto divadla, aniž o tom vůbec kdo tušil. K němu už za několik dní přibude - limitovaná edice již víceméně posledních nevydaných písní paní Hany Hegerové, jejíž součástí je vinylový singl se dvěmi nahrávkami z archivu ČT – „ Byl jsi král“ (text: Pavel Kopta) a „ Santa Lucia“ (text: Jana Štroblová), dále pak DVD s filmem „Naděje“ Karla Kachyni, kde paní Hana ztvárnila hlavní ženskou roli po boku Rudolfa Hrušínského a jako poslední 2 CD obsahující live verze neznámých písní a záznam z vystoupení v pořadu Miroslava  Horníčka z roku 1988, jehož hostem Hana Hegerová byla. Limted Set Box Hany Hegerové vyjde pouze v 500 kusech.  Stane se tak skutečným pokladem sběratelů a milovníků umění této vyjímečné umělkyně. 

 

A ještě jedno Tomášovo dílo bych vám tady chtěla představit. Jde o dílo zatím nejobsáhlejší, mapující práci slavného dirigenta a kapelníka Karla Vlacha. V říjnu vydal box sestavený ze 14ti swingových CD, obsahující kompletní dostupné nahrávky ze šelakových desek tohoto umělce.  CD box dostal název Karel Vlach Orchestra 1939–1949. Vše vzniklo na popud sběratelů Jana Mullera a Petra Prajzlera, za podpory Ministrstva kultury a stalo se unikátem nejen pro milovníky swingu. Je také vzpomínkou na dětství našich rodičů a prarodičů, pohlazením časů minulých, kdy naše babičky chodily tančit a poslouchat například Allanovy sestry, Inku Zemánkovou, Rudolfa Cortése, Jiřinu Salačovou, Arnošta Kavku, Soňu Červenou s Janem Werichem. Je obrazem doby, která v nich stále ještě žije a díky jejich vyprávění, bude žít i v nás. Ostatně swingové večírky začínají být v současnosti opět populární, dokonce i u našich dětí. 

Takže já přeji této hudební sbírce, čítající 346 originálních nahrávek, hodně štěstí, obdivovatelům Karla Vlacha potěšení a jsem zvědavá s čím nás Tomáš Padevět překvapí příště. Vzniká mnoho nového a krásného a je stejně krásné, když se objeví nějaký z pokladů dob minulých a překvapí nás.

                                                                                                         Text : Tereza Pokorná    

Fotografie : Dagmar Hájková, archiv Tomáše Padevěta

www.tomaspadevet.cz

 

 

 

Fotogalerie