Bezpečně turistou

Příroda, čerstvý vzduch, pohyb, volnost, poznání – každý turista ví, proč brzy ráno sbalit batoh a vyrazit vstříc přírodě. Je však třeba se v přírodě pohybovat s respektem, nezapomínat na důležitá pravidla a na některé nezbytnosti, které by neměly chybět v žádném batohu.

Nebezpečí, které může turistu na jeho cestách potkat, rozdělujeme na subjektivní a objektivní. Subjektivní nebezpečí zahrnuje špatný odhad vlastní fyzické kondice, nedostatečné vybavení a zkušenosti, přecenění vlastních sil. 

Objektivní nebezpečí vyplývá z vnějších podmínek ovlivněných především rychlou změnou počasí – padne mlha, přijde prudký vítr nebo déšť. Při těchto podmínkách rychle ubývá sil, zhoršuje se orientace v prostoru, v náročném terénu hrozí nebezpečí úrazu…

Abyste zmíněným rizikům předešli, nezapomeňte:

5 tipů pro vaše bezpečí:

 

A co ještě?

Do batůžku nezapomeňte přibalit Repelent, třeba ten typický se žlutočerveným obalem od Alpy, vyhnete se tak nepříjemnostem s bodavým hmyzem a nežádanou „památkou“ v podobě štípanců nebo přisátého klíštěte. Rozhodně také nezapomeňte na sadu náplastí - nikdy nevíte, kdy i zcela osvědčené boty ,,vyrobí” na noze nepříjemný otlak. Mezi další nepostradatelné pomocníky turistů patří francovka ALPA, za sto let své existence ulevuje nejen turistům od celkové únavy, ale poslouží také jako dezinfekce drobných oděrek.

Jakoukoliv mimořádnou událost, která se stane vám či které jste svědkem, co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 112 nebo 150. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte,  co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Nikdy nezavěšujte jako první a řiďte se pokyny operátora.

Text: Lucie Paseková/PR Ogilvy&MatherMorava Fotografie:archiv Ogivy&Mather Morava