Naše okolí a prostředí, ve kterém žijeme, má významný vliv na náš život, naše zdraví a to, jak se v daném místě cítíme. Důležité je proto vytvářet náš domov i místo, kde pracujeme tak, abychom se tam dobře cítili. Návodů je spousta a jeden z nich nám přináší čínské učení feng-šuej.
Krásné, čisté a komfortní bydlení – to je nejspíše sen mnoha z nás. Podle feng-šuej však luxus na náš život nemá až takový vliv, jak bychom si mohli myslet. Útulný a čistý byt je základem toho, abychom se domů těšili, mohli si tady dostatečně odpočinout a načerpat nové síly.
Právě k takovému bydlení feng-šuej směřuje a snaží se eliminovat vše, co by nás rušilo. Ať už si pod pojmem nepořádek představíme nahromaděné staré a nepoužívané oblečení, odpadky nebo staré časopisy – podle feng-šuej nám doma tropí pořádnou neplechu. Proto se zaměříme právě na nepořádek a to, jak se ho zbavit.
Uklidit, zorganizovat, zbavit se, darovat, vyhodit – pokaždé může být správné řešení jiné. Nadbytek totiž zatěžuje – obrazně i doslovně. Přeplněný prostor má tendenci stát se podle feng-šuej ještě plnějším. Méně je prostě více.
Říká se, že pokud chcete získat něco nového, zbavte se něčeho starého. Nemusíte nepoužívané kousky vyhazovat, nabízí se zde hned několik možností, jak s nimi naložit: nabídnout známým či přátelům, prodat do bazaru, věnovat do charity nebo textilních kontejnerů. Zbavit byste se ale rozhodně měli věcí, které jsou rozbité, naprasklé nebo naťuknuté. Podle Číňanů praskliny hromadí negativní energii. Stejně jako nádobí symbolizuje dostatek a bohatství v domě, praskliny symbolizují pravý opak.
Aby se nepořádek brzy nevrátil zpět...
Hned, co se zbavíte nepotřebných věcí, se pusťte do důkladného úklidu a dbejte na to, abyste se nevrátili ke starým návykům.
Pokud jste se rozhodli skončit s nepořádkem, skočte do toho rovnýma nohama hned:
Text : Lucie Paseková / PR Ogilvy&Mather Morava