COLETTE - příběh vášně

                                                                   

Collete je anglický film, vyprávějící životní příběh jedné z nejslavnějších Francouzek všech dob, ženy, jejímuž životu vévodila kuráž, tvůrčí energie a svoboda. Vzhledem k faktu, že rozdílnost naturelu obou národů je všeobecně známá, je jasné, že něco v příběhové lince zřejmě zaskřípe. Přesně to se také stalo, ale ne natolik, abychom film odhodili do odpadkového koše s nadpisem – nevěrohodné.  

Hledat duši Colette, ženy nespoutané, vášnivé a veskrze nekonvenční (dodnes nejprodávanější francouzské spisovatelky), vskutku není snadné. Pokouší-li se někdo uchopit neuchopitelné, je vítězstvím, pokud se alespoň přiblíží a to se povedlo. Ano, vadí mi vyžehlenost určitých scén, působících chvílemi jako alegorický obrázek a místy chybí živočišnost, patřící k takovému příběhu, ale přesto stojí zcela jistě za to film vidět. Hlavně po milovníky secese je čirým potěšením a svátkem. Co více si přát, nežli zažít la belle epoque ve městě nad Seinou. Navíc Colette, spisovatelka, herečka, mimka, tanečnice, žena mající svoji kosmetickou značku, byla vývěsním štítem své doby. Jedněmi vynášena do nebes, druhými opovrhována pro svoji nespoutanost, otevřenost a bisexuální orientaci, šla životem se vztyčenou hlavou, aniž by omezovala své pudy, či touhu cokoli vytvářet. 

Láska všeho druhu je ve filmu tedy k mání, a to samo sebou se všemi úskalími s tím souvisejícími. Obraz dekadentní společnosti na přelomu roku 1900 rámuje příběh, který nám režisér a spoluscénárista filmu Wash Westmoreland (Pořád jsem to já, Patnáctiletá, Poslední láska Robina Hooda...) vypráví. Pracoval s naprostým oddáním se Sidonii-Gabriell Colette a svým nadšením nakazil všechny zúčastněné, jak svorně uvádějí ve svých rozhovorech. Herecké obsazení je vynikající.

 

 Naprosto skvělou volbou se stala  Keira Knightley( Piráti z Karibiku, Pýcha a předsudek, Anna Karenina...). Je tajemná, půvabná, vzrušující, bojovná, divoká a něžná zároveň - vše, co je třeba, k nám z plátna promlouvá ve správný čas. Jako její manžel a slavný literát Willi se objeví Dominic West. V jeho případě však divák poněkud trpí snahou tvůrců „zošklivit“ tohoto atraktivního muže, a tím ho přizpůsobit reálné podobě Williho, takže vycpané šaty v některých scénách poněkud ruší autentičnost hereckého projevu, kterým je pověstný. A nelze též nezmínit  smyslnou rusovlásku Eleonoru Tomlinson, ztvárňující objekt vášně obou manželů a v roli zásadní nositelku největší herecké ceny své země - ceny Laurence Oliviera – Denis Gaugh. Její Missy, žena, která se stala až do konce života Colettiným partnerem, nese v sobě veliký cit a přitom odstup, nadhled a samozřejmost všech svých projevů.  Colette je  prototypem famme fatale a kouzlo s tím související dlouho v divákovi zůstává, proto vás na tento film v čase, kdy již tu a tam zavoní jaro jitřící lidské touhy, srdečně zvu.                                                                     

Fotogalerie