Dokumentární snímek Benátky – nekonečně avantgardní zve na cestu labyrintem příběhů a mistrovských děl

Německý filozof Friedrich Nietzsche jednou řekl, že když hledá synonymum ke slovu hudba, vždycky se mu vybaví Benátky. Toto kouzelné město se svými úzkými kanály, nespočtem mostů a řadou malých ostrovů, jejichž shluk seshora připomíná rybu, je unikátem, jehož samotná existence se vzpírá konvencím. Dokumentární snímek Benátky – nekonečně avantgardní zkoumá jedinečnou identitu tohoto místa, v němž se snoubí bohatá historie se šarmem dekadence. V kinech od 2. května.

Benátky stačily za 1600 let své existence učarovat takovým osobnostem, jako byli Canova, Goethe nebo Lord Byron. Vůbec největším lákadlem ale vždy byly pro umělce, kterým slibovaly svět a mnohem více. Staly se proto také domovem mnoha mistrovských děl: ať už těch od Rosalby Carriery, miniaturistky a průkopnice rokokového stylu, či od Canaletta, který toto vodní město zachytil tak, jak vypadá v našich představách.

Snímek otvírá tajemný obraz Nový svět od Giandomenica Tiepola z konce 18. století, na kterém skupina lidí, všichni otočení zády k pozorovateli, vyhlíží do prostoru před sebou. Jako diváci prohlížející si výjev v benátském muzeu Ca‘ Rezzonico se chceme stát jejich součástí – a mít také možnost vidět, co se skrývá za živým plotem z jejich těl. Stejně jako Tiepolův dav se i Benátky zdají být neustále otočené směrem k budoucnosti, ať už přijde jakákoli.

Trailer k filmu Benátky – nekonečně avantgardní ke zhlédnutí zde.

Žít v nich se člověk musí naučit. I během stavu nouze tu totiž pohyb probíhá výhradně pěšky nebo po vodě – lodě řídí hasiči i záchranáři. Někomu proto může dokonce připadat, že to město není skutečné, že je jen výplodem fantazie a plovoucím jevištěm pro živé divadlo.

„Benátky jsou zjevením,“ říká v dokumentu jeden z jeho průvodců, italský herec Carlo Cecchi. „Vynález s tekutými hranicemi. Kosmopolitní křižovatka trhů a kultur. Dekadentní a avantgardní. Neustále kolísající mezi rozpadem a pokrokem.“

Město se každý rok potopí o dva milimetry, a přesto zůstává žít – jako místo ze své podstaty prodchnuté romantikou a modernistickým duchem, které nic nepřekvapí ani nešokuje, a kam se tím pádem ubírají návštěvníci z celé Itálie i zahraničí, aby nalezli rozptýlení a úkryt před realitou. Není proto divu, že právě Benátky hostí prestižní mezinárodní filmový festival, nejstarší přehlídku svého druhu na světě.

Diváci ve snímku Benátky – nekonečně avantgardní uvidí také například čínského výtvarného umělce a aktivistu Aj Wej-weje nebo mladou hudebnici Haniu Rani, která k vizuálně poutavému příběhu složila původní soundtrack.

Jako poslední ze série jarního cyklu Umění v kině uvidí diváci od 6. června dokument Tutanchamon – poslední výstava, který vznikl jako oslava ke stému výročí revolučního objevu hrobky faraona Tutanchamona. Dává příležitost setkat se s egyptským králem ve zlaté masce a zblízka nahlédnout mezi jeho početné poklady.

Benátky – nekonečně avantgardní • režie: Michele Mally • IT • 2022 • 92 minut • výtvarné umění 

Benátky – domov mistrovských děl od Tiepola, Canaletta a Rosalby Carriery. Tohle magické město se svými kanály a úzkými uličkami stačilo za 1600 let své existence učarovat takovým osobnostem jako byli Canova, Goethe, Lord Byron nebo Walter Scott, ale i hollywoodské hvězdy, které se každým rokem vrací na jeho filmový festival. Kosmopolitní Benátky byly od počátku městem obchodní a kulturní směny s Východem a s ohledem na svou křehkost, vždy měly vizi a inspirovaly se budoucností. Dokumentární snímek Benátky – nekonečně avantgardní zkoumá jedinečnou identitu tohoto místa, v němž se potkává bohatá historie se šarmem dekadence. 

Fotografie: Dagmar Hájková

Fotogalerie