Dva absolventské filmy z FAMU byly vybrány do soutěže na festivalu v Cannes

Praha / Cannes – Mezinárodní filmový festival v Cannes odhalil další část oficiálního programu. V soutěžní sekci La Cinef (dříve Cinéfondation) budou Českou republiku reprezentovat hned dva snímky z FAMU – očekávaný film Electra režisérky Darii Kashcheevy, jehož producenty jsou Zuzana Křivková a Martin Vandas z MAUR film a který vznikl v česko-slovensko-francouzské koprodukci FAMU, Artichoke a Papy3D, a krátké drama režiséra Petra Pylypčuka Osmý den, jehož producenty jsou Kryštof Burda a Tomáš Pertold z Perfilm a koproducenty FAMU a Česká televize. Letošní účast snímků FAMU je zcela výjimečná – málokdy se totiž stává, aby do této nejprestižnější studentské soutěže vybrala porota dva snímky ze stejné země, navíc ze stejné filmové školy. 

Studentka magisterského programu na Katedře animované tvorby na FAMU Daria Kashcheeva se do světové animace zapsala svým krátkým filmem Dcera. Intimní příběh o vztahu dcery a otce posbíral desítky ocenění na zahraničních festivalech, včetně sošky studentského Oscara a úzké nominace v hlavním klání Akademie filmových věd. Režisérka se pro svoji diplomovou práci inspirovala postavou řecké mytologie Electrou, kterou v autorské vizi převedla do dnešního světa. Hlavní protagonistka filmu se snaží vymezit vůči své matce a snaží se pochopit smíšené pocity ke svému otci. Postupně se však izoluje ve svém světě a buduje si vztah ke svému tělu a sexualitě. "Pro strukturu vyprávění mě inspiroval průběh psychoterapeutické léčby. Během sezení se klient točí kolem svých vzpomínek na traumatický zážitek. Přeskakuje z minulosti do přítomnosti, obrazy i vzpomínky se mění. Kombinací animační techniky pixilace společně s hranými scénami jsem mohla dokreslit tuto příběhovou mozaiku," vysvětluje Daria Kashcheeva.
I díky úspěchům předchozího filmu Dcera se natáčení studentského filmu Electra proměnilo na česko-slovensko-francouzskou koprodukci, přičemž výsledný snímek má - pro animaci neobvyklou - délku 26 minut.Značná část natáčení proběhla během 95 natáčecích dnů v hlavním ateliéru Studia FAMU v Klimentské,“ doplňuje Zuzana Křivková z české produkční společnosti MAUR film, která je i hlavním producentem. "

Tématem hraného absolventského snímku Osmý den je dospívání v prostředí striktní náboženské sekty. Film je inspirován osobní zkušeností režiséra a sleduje příběh dospívající Anny, která se spolu se svým vrstevníkem Josefem rozhodne utéct z náboženské komunity a čelit výzvám života za jejími hranicemi. „Je to výpověď o střetu svobodné vůle a ideologické indoktrinace, které jsou vystaveny děti vyrůstající v tomto toxickém a patriarchálním prostředí,vysvětluje Petr Pylypčuk.Osmý den pracuje s tématy domácího násilí, pokřivených mezilidských vztahů, sexuality a individuality,“ dodává autor filmu, pro něhož jsou tato témata důležitá napříč celou jeho tvorbou. „Klíčový prvek filmu vnímáme v jeho hereckém obsazení. Představitelé rolí Anny a Josefa jsou neherci, které jsme během rozsáhlého castingu vybrali z více než 100 uchazečů napříč Českou republikou,“ doplňuje producent Kryštof Burda. Osmý den bude mít světovou premiéru na festivalu v Cannes. Po 8 letech se jedná se o první film Katedry režie FAMU, který zde bude uveden.

 

Fotogalerie