FESTIVAL DANCE BRNO 100 - JEDINEČNÁ EVROPSKÁ TANEČNÍ UDÁLOST

Festival, který nemá svým záběrem ve střední Evropě obdoby! Ještě nikdy v historii se nesetkaly národní balety z tolika zemí na jednom místě.

Jedinečná evropská taneční událost úzce navazující na tradici 25 ročníků festivalu Tance Brno. Město Brno se v roce 2018 připojí k celorepublikovým oslavám 100 let vzniku samostatného Československa festivalem RE:PUBLIKA 1918 – 2018. Tento rozsáhlý projekt se bude opírat o několik klíčových akcí a právě jednou z nich bude festival DANCE BRNO 100. Národní divadlo Brno pozvalo taneční soubory nástupnických republik habsburské monarchie. Poprvé v historii se tak na jednom místě představí deset předních evropských národních souborů z devíti zemí, konkrétně z Polska, Slovenska, Srbska, Rakouska, Slovinska, Ukrajiny, Chorvatska, Maďarska a České republiky. Balet Národního divadla Brno zahájí festival svojí premiérou inscenace Amadeus MozArt v divadle Reduta.

 

Více na: www.dancebrno.cz

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU

23. 5. 2018 / Balet Národního divadla Brno / divadlo Reduta

26. 5. 2018 / Polský národní balet Varšava/ Brno – výstaviště, pavilon F

29. 5. 2018 / Balet Slovenského národního divadla/ Brno – výstaviště, pavilon F

Hraje orchestr SND, dirigent: Peter Breiner

Balet SND přiveze nedávnou premiéru současného baletu Slovenské tance − Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezinárodním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s moderním rukopisem evropské choreografky, která přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr.

 31. 5. 2018 / Balet Národního divadla Bělehrad / Brno – výstaviště, pavilon F

3. 6. 2018 / Vídeňský státní balet/Volksoper / Brno – výstaviště, pavilon F

6. 6. 2018 / Slovinský národní balet Lublaň / Brno – výstaviště, pavilon F

Hraje Filharmonie Brno, dirigentka: Živa Ploj Peršuh

Doktor Živago, jeden z nejkrásnějších a nejdojemnějších milostných příběhů uměleckého světa, je slavný román ruského autora Borise Pasternaka. Geniální hudba Dmitrije Šostakoviče je v představení doplněna o další velkolepé skladby jiných výjimečných skladatelů, jako je Rachmaninov, Mjaskovskij, Vasks a Schnitke. Toto spojení hudby je plné ostrých kontrastů a groteskních momentů. Choreografie byla vytvořena slavnými baletními umělci, bratry Jiřím a Ottou Bubeníčkovými, kteří po ukončení aktivní taneční kariéry vytvářejí velice úspěšné inscenace představované na celosvětově renomovaných tanečních scénách.

9. 6. 2018 / Balet Národního divadla Praha v Praze / Brno – výstaviště, pavilon F

Decadance je dílo dnes již legendárního Izraelce Ohada Naharina, který několik desetiletí patří ke „creme de la creme“ světového moderního tanečního divadla. Ač se v Decadance jedná o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Ohadem Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry jde také o nový tvar, jelikož do díla byly zasazeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, je novou zkušeností především pro diváky, kteří v každém představení nacházejí silný nevšední zážitek.

10. 6. 2018 / Balet Národní opery Lvov / Mahenovo divadlo

Šeherezáda je slavný jednoaktový balet Rimského-Korsakova, inspirovaný orientálními Pohádkami tisíce a jedné noci. Pikantní příchuť hudby, elegantní architektura orientálního tance, romance milostných scén, orientální kostýmy blýskající se na pozadí stylové scény. Carmen Suite je dílo, které obsahuje umělecký vklad hned dvou skladatelů. Francouzského romantika Georgese Bizeta, autora nesmrtelné opery Carmen a ruského současného skladatele Rodiona Ščedrina. Ten na základě Bizetovy hudby vytvořil zcela nové hudební dílo plné známých intonací, strhující rytmičnosti a muzikantského kouzla. 

11. 6. 2018 / Balet Chorvatského národního divadla v Zagrebu / Brno – výstaviště, pavilon F

 Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Mannových děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valentiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a choreografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřehnutelnou vnitřní sílou Erota.

16. 6. 2018 / Maďarský národní balet Budapešť / Brno – výstaviště, pavilon F

Trois Gnossiennes Manen choreografoval jako smyslný duet o rezignaci, důvěře a harmonii v souladu s  magickou a melancholickou hudbou Erika Satieho. 5 Tangos je postaveno na hudbu Astora Piazzolly. Tímto dílem, které publikum miluje, proudí ohnivá energie. Tango a něco extra. Black Cake vznikl k oslavě 30. výročí vzniku NDT a je koncipován jako slavnostní parodie v pěti částech postavená na humoru − neodolatelně vtipném černém dortu.

Fotografie : P. Brenkus, S. Mihic, A. Taylor, D.Š. Tisu, M. Divíšek, O.Hramova, A. Nagy 

 

Fotogalerie