V letenském Biu Oko se ve čtvrtek 3. září uskuteční výroční soaré k 80 letům od založení kina. Sousedy a přátelé biografu čeká venkovní slavnost s živou hudbou k tanci i poslechu, dobové lahůdky a stánky sousedských podniků. Stejně jako před 80 lety, kdy se kino otevřelo, se promítne jeden z nejoblíbenějších filmů stříbrného plátna, a to komedie Kristián s Oldřichem Novým, Adinou Mandlovou a Natašou Gollovou. Slavnosti před kinem odstartují ve tři hodiny odpoledne.
„Loni jsme slavili 10 let od doby, kdy Oko provozujeme, letos nás čeká pozoruhodných 80 let od jeho otevření. Kdysi ultramoderní funkcionalistická budova dodnes propůjčuje kinu jedinečnou atmosféru a genius loci. Rozhodli jsme se to oslavit tančírnou s živou hudbou před kinem. Filmem akce pak bude Kristián – stejný titul, kterým se v roce 1940 kino otevřelo,“ zve ředitel kina David Beránek.
První dávku hudby zajistí kultovní postava pohybující se kolem nejvýznamnějších DJs a hudebníků již od počátku 90. let Tea Jay Ivo. Poté naváže pionýr české electroswingové scény DJ Mackie Messer. Vyvrcholením bude v osm hodin koncert Petry Ernyei & Jazz Six, návštěvníci se mohou těšit na autentický swing v té nejryzejší podobě. Pro zájemce budou k dispozici lekce tance, kterými provede taneční škola Zig-Zag Dance studio. Kristián se promítne hned dvakrát, a to od čtyř a od deseti hodin, aby na se dostalo na všechny návštěvníky nehledě na věku.
Krátce o historii Bia Oka
Kino bylo slavnostně otevřeno tragikomedií Kristián Martina Friče 30. srpna 1940. Původně ho měl provozovat Spolek pro péči a výchovu mrzáků a jeho výdělky měly jít právě na fungování spolku. K tomu však nikdy nedošlo a s nástupem fašismu začali kino provozovat bratři Faistovi. Oko bylo vystavěné jako premiérové kino, kde se filmy promítaly přednostně. „Bio Oko si nezadá svou elegancí vůči nejlepším kinům pražského středního města. Je to vzdušný a hezký biograf s velikým plátnem, zastřený velkou oponou, jehož sál pojme více než 800 osob,“ píše se v dobovém filmovém časopise Kinorevue z roku 1940.
Oko sídlí ve funkcionalistickém komplexu budov architektů Josefa Šolce a Jaroslava Stockara-Bernkopfa. Stavebníkem domů byl Penzijní fond zaměstnanců Národní banky československé. Velkorysá výstavba započala v roce 1937 a skončila v roce 1940. „Jako zářící maják vzniklý v dobách narůstající temnoty je komplex nejen vrcholem příběhu moderní architektury na Letné, ale zejména živoucím organismem, který dává svému okolí energii a esprit, který dotváří a korunuje jedinečnou atmosféru letenské čtvrti,“ říká historik a soused kina Richard Biegel bydlící právě v tomtéž domě.
Výroční soaré před Okem (krátká „dobová“ anotace)
Biograf Oko oslaví přenádherné jubileum. Loni sic slavilo 10 let s námi, letos však na počátku velkolepého měsíce září před kinem uskuteční se výroční soaré k 80 letům od jeho založení. Ulice Františka Křížka promění se ve skvostnou plejádu sousedů a přátel s živou hudbou k poslechu i k tanci a vytříbenými lahůdkami. To a mnohem více k odpolednímu velebení kina našeho letenského. Pokud možno, přijďte oděni slavnostně, dobově, nebo jakkoliv, aby vám příjemně bylo a zejména pak dorazte na Kristiána, jehož projekcí před 80 lety kino otevřeno bylo jest. Bude to vynikající.