Na Stylenew stále přemýšlíme o tom, jaké novinky vám nabídnout. Hledáme zajímavé fotografie, příběhy, ale i tipy z oblasti trendů, cestování a životního stylu. Napadlo nás, že v současném životě nám schází inspirace. Zajímavé životní osudy, které mohou v konečném důsledku i ten náš vlastní posunout novým směrem. Třeba právě nápadem, impulzem, neobvyklou myšlenkou. Ze všech těchto důvodů vám nabízíme nový cyklus -„Inspirativní ženy“.
„Bohatství mě nezajímá“
Má v sobě neuvěřitelnou energii, přitom je půvabná a působí křehce. Přidejte si k tomu otevřené srdce, silné sociální cítění a zájem o obor, kterému propadla už před patnácti lety. Je majitelkou firmy AC-T servis, s.r.o. která se specializuje na dveřní kování, profi pracovní oděvy a nářadí. Zaměstnává 35 lidí a roční obrat její firmy je 100 milionů korun.
Zároveň je matkou dvou dětí, dvojnásobnou držitelkou prestižního Ocenění českých podnikatelek a oceněna byla i v projektu Český Goodwill za příkladné chování k zaměstnancům. Pro nás je to jednoznačně další z kandidátek do rubriky „Inspirativní ženy“. Představujeme vám Ing. Janu Erbovou.
Ráda dělám věci po svém
Pro podnikání jste se rozhodla v době mateřské dovolené s druhým dítětem. Hnacím motorem byla ambice, nebo frustrace ze zaměstnání?
Spíše úplná náhoda. V plánu jsem to rozhodně neměla. Na druhou stranu musím přiznat, že regulérní mateřskou dovolenou jsem ani neprožila. Pracovala jsem jako ekonomka pro izraelskou firmu. Zaměstnavatelé mi vycházeli maximálně vstříc. Nakonec řekli: buď najdi někoho takového, jako jsi ty, nebo si najmi babysitter a choď sem i při mateřské! Já to různě kombinovala. Buď jsem měla Barunku v kanceláři v kočárku, nebo chodila do kanceláře večer. Stále jsem ale v sobě měla tendence něco hodnotit. Co ta firma dělá, jaká jsou její slabá místa, co je možné udělat lépe…
Toužila jste měnit zavedený styl?
Ráda dělám věci po svém. Doma jsme vždy společně probírali, jaký byl den,
až mi manžel povídá: prosím tě, proč se s tím tolik rozčiluješ? Založ si firmu a rozčiluj se na svém! Před nástupem na mateřskou jsem si založila „eseróčko“. Počítala jsem s tím, že několika malým firmám povedu účetnictví. Po roce začal být ale ve firmě, kde působil, nespokojený i můj muž. V době, kdy jeho německý zaměstnavatel aktivity v České republice končil, obrátili jsme se na něho s dotazem, zda by nám nenechal výhradní zastoupení? A on souhlasil.
Co cítí mladá matka na podnikatelském startu – strach, rozpaky, nebo zvědavost?
Určitě mix všech těch pocitů. Vzpomínám si, že jednou jsem se manžela zeptala: Vážně si myslíš, že se prodá tolik klik, aby to uživilo nás i hypotéku? Reagoval naprosto přesvědčivě. Otočil se na mne a povídá: „stoprocentně!“ Uvěřila jsem mu a řekla si, že když tomu dáme všechno, není důvod neuspět.
Co je pro ženu v době rozjezdu firmy vůbec nejtěžší?
Začínali jsme v květnu 2001. Měli jsme jednu místnost v našem domě, stůl a starý počítač. Maminka mého muže nám půjčila peníze, za které jsme si v bazaru koupili ojetou dodávku. Podnikání jsme věnovali 100 procent času. Právě to je v byznysu naprostý základ. Musíte najít i spolehlivé lidi. Brzy jsme s mužem zjistili, že potřebujeme na celý den paní na telefonu, někoho do skladu a obchodního zástupce. Nejtěžší pro mne ale byly půjčky. Jsem vychovaná tak, že si koupím jen to, na co si vydělám. Na druhou stranu, firma bez peněz se nemůže rozvíjet. Zjistili jsme například, že nájem na více místech pro nás není výhodou. Lepší variantou byla koupě nemovitosti a možnost mít tu sklad, kanceláře i vzorkovnu. Chtěli jsme si na ni vzít úvěr a pro mne tím nastal naprosto nejtěžší okamžik. Moment, kdy se musíte smířit s tím, že někomu dlužíte peníze.
V životě i podnikání je nutná rozvaha a pokora
Jaká je podle vás největší chyba začátečníků v podnikání?
Není dobré si nejprve pronajmout luxusní prostory, nakoupit drahá auta a vytisknout oslnivé vizitky. V každém byznysu jsou vstupní náklady vysoké. Pokud je nemáte z vlastních zdrojů, můžete rychle skončit. Nástup by měl být postupný. V podnikání stejně jako v životě úplně nejvíc potřebujete rozvahu a pokoru. Nestačí najmout lidi a doufat, že všechno udělají, zatímco majitel si užívá volna.
Vy v sobě rozvahu a pokoru máte. Jaký to byl pocit, když vás po osmi letech podnikání poprvé přivedly k prestižnímu Ocenění českých podnikatelek?
Stalo se to v roce 2009 a já byla úplně v šoku! Soutěž měla svá kritéria. Firma má existovat déle než čtyři roky, mít alespoň deset zaměstnanců a musí ji stoprocentně vlastnit a vést žena. Pořadatelé mi volali informaci o nominaci v době, kdy jsme s rodinou trávili dovolenou. Myslela jsem, že si ze mě někdo dělá legraci! Pozvali mě na pohovor a pak jsme s manželem dostali pozvánku na slavnostní večer spojený s předáním ceny. Začali vyhlašovat a já v kategorii malých firem skončila na prvním místě! Všechno emotivně prožívám, hned jsem měla slzičky. Herec Tomáš Hanák, který večer moderoval, mi dokonce nabízel kapesník. Pocit to byl krásný, ale cena mě i hodně ovlivnila.
V čem konkrétně?
Přiměla mě k tomu, abych se podívala zpátky. V porotě byli odborníci, kterých si nesmírně vážím. Vidíš, říkala jsem si, tady nám sdělují, že svou práci děláme dobře. Najednou máte pocit, že vás někdo vystrčil na žebřík a na svou firmu nahlížíte z výšky. Sledujete ji jako celek. Nejste zaměření pouze na jednotlivý detail. S jistou mírou hrdosti si uvědomíte, že za vámi opravdu něco stojí!
Měla jste stejnou radost, když vaše kvality potvrdilo další Ocenění českých podnikatelek v roce 2014?
Možná ještě větší. Nově se totiž firmy hodnotí podle obratu. S naším obratem 100 milionů korun ročně jsme se tak dostali mezi velké organizace. Potvrdilo se, že jdeme správnou cestou.
Přejeme si spokojené zaměstnance
V AC-T servis se setkává téměř celá vaše rodina. Co obnáší společná práce s manželem?
Každý se nás na to ptá, každý náš pracovní vztah řeší. Kromě mého muže už ale u nás v marketingu pracuje syn Jakub, kterému je 25 let. Sedmnáctiletá dcera Bára studuje Ekonomické lyceum. Přestoupila sem z víceletého gymnázia. Její uvažování se mi líbí. Oznámila nám, že přejde na lyceum, protože potřebuje hlubší znalost ekonomie. Jednou bych přece měla převzít firmu, prohlásila! Ale abych odpověděla na vaši otázku spolupráce s manželem. Upřímně, nějaké bohatství nezajímá ani jednoho z nás. Co vyděláme, investujeme do firmy. Oba si přejeme, aby se stále rozvíjela. Dávno jsme pochopili, že společně zvládneme víc, než kdybychom soupeřili. Oba si také přejeme, aby u nás byli spokojení i naši lidé – zaměstnanci.
Souvisí s tím další ocenění, které se vám podařilo získat - Český Goodwill. Cena pro podnikatele, kteří si zaměstnanců váží. Znamená to, že myslíte nejen na byznys, ale i na vztahy s lidmi, kteří s vámi pracují?
Víte, už na vysoké škole jsem si vybrala volitelný předmět – etika v podnikání. Nikdy předtím se tam nepřednášel. Pro mě je ale etika důležitá. Lidé se mají chovat slušně, komunikovat a umět se domluvit. Pokud se domluví, jejich slovo platí. Nepotřebuji mít ani podepsanou smlouvu. Stejné je to v chování k zaměstnancům. Na cenu mě nominovala naše bývalá zaměstnankyně. Její hodnocení bylo tak krásné, že porotu oslovilo. A mně, když mě s ním seznámili, opět vehnalo slzy do očí.
Co si v osobním i profesním životě přejete úplně nejvíc, Jano?
Přeji si, abychom byli zdraví. Ve firmě jsem si před lety zdraví podlomila. S prací jsem to přeháněla. Snažila se být současně stoprocentní maminkou, hospodyňkou, kuchařkou, partnerkou, kamarádkou a dcerou. Víte, ale ono to tak úplně není možné všechno zvládnout. Pak nestíháte a začnete odkládat věci, které zdánlivě mohou počkat…. cvičení, relaxace, záliby, dovolená, návštěvy. Nemoc mě přinutila přemýšlet. Změnila jsem styl života. Zdraví je základ. Dnes už to dobře vím a proto pro ně v posledních letech něco aktivně dělám.
************************************************************************
Firma AC-T servis působí na našem trhu od roku 1999. Patří mezi dvě nejúspěšnější firmy ve velkoobchodu s klikami v České republice. AC-T servis dodává kvalitní evropská dveřní a okenní kování a doplňky ke dveřím. Nabízí i švédské nářadí Hultafors Tools a profi oděvy Snickers Workwear.
(Více na: www.actservis.cz)
„Pro mě je etika důležitá. Lidé se mají chovat slušně, komunikovat a umět se domluvit.“
„V podnikání nejvíc potřebujete rozvahu a pokoru. Nestačí najmout lidi a doufat, že všechno udělají.“
Text : Alena Štrobová Fotografie : Dagmar Hájková