Zajímá vás, jak je to ve skutečnosti s lidskou sexualitou? S tím, kdo každého z nás přitahuje, do koho se opravdu můžeme zamilovat? Každý má své touhy, tajná přání, což je naprosto v pořádku. A pokud někdo tvrdí, že se mu líbí jen muži, nebo opačně: pouze dívky? Lže!
Ritch C. Savin-Williams Ph. D., profesor vývojové psychologie na jedné z věhlasných amerických univerzit vydal již několik knih, ve kterých čtenářům nabízí velmi zajímavé poznatky nejen ze své lékařské praxe, ale také z poměrně precizních a letitých psychologických výzkumů. A jakkoli je tzv. heterosexualita pro společnost jasně definovanou formou sexuálního chování, právě Ritch při svých výzkumech zjistil, že všechno je vlastně jinak! Lidé, kteří mají striktně pohlavní náklonnost k opačnému pohlaví, tedy heterosexuálové neexistují. A nejen například v talk-show Oprah Winfrey - s níž léta spolupracuje coby odborný konzultant v rámci témat, která jsou silně psychologická a provázána s nějakým sexuálním podtextem – řekl, že čím dál více lidí by spíše označoval jako „většinově vyhranění“.
Sexuální vyhraněnost může být pro mnohé zcela samozřejmě definovaná tak, jak se společensky předpokládá, jak je zavedeno, ale ono to tak vůbec není, protože každého člověka přitahují obě pohlaví. Každého jedince přitahují jak muži, tak ženy. Nehledě na fakt, že v okamžiku našeho prvního nádechu a přibližně tři měsíce po narození má každý člověk přesně vyvážené množství tzv. ženských a mužských pohlavních hormonů. To také o mnohém svědčí. Svět, tedy konkrétně věda, lékaři, uznávaní profesoři a vůbec stále bojují s označením: bisexualita, tedy s přitažlivostí jedince k oběma pohlavím. A právě Ritch C. Savin-Williams nyní svými jasně podloženými závěry ve velkém zpochybňuje po léta „jasně danou“ definici lidské sexuality. „Dlouho jsme si například mysleli, že bisexualita je ženskou doménou, ale to vůbec není pravda,“ sdělil Ritch v jednom z nejsledovanějších ranních TV pořadů Good Morning America. Na základě svých zjištění pak otevřeně varoval, že pod tíhou zastaralého všeobecného chápání lidské sexuality, že pouze ženy mohou být v rámci sexu tzv. „nestabilní“, ale muži ne, povede k tomu, že se pánové budou stále bát vyjadřovat své pocity.
Doktor Savin-Williams publikoval v Journal of Personality and Social Psychology rozsáhlou studii, v níž podrobil řadě testů jak ženy, tak muže. Všichni postupně (pochopitelně o samotě) viděli videa s rozličnou sexuální tématikou a při jejich sledování Ritch zaznamenával mimo dalších psychologických signálů například rozšiřování zornic – jakožto jednoho z ukazatelů sexuálního vzrušení. A výsledek? Vzrušení zaznamenal shodně jak u žen, tak u mužů. Vzrušení probíhalo, když ženy sledovaly styk muže se ženou, ale i ženy se ženou. A u mužů se zorničky rozšiřovaly při masturbace žen, ale stejně tak i mužů, či mužů navzájem mezi sebou. Navzdory tomu, jakou sexuální preferenci dotyční uvedli před podstoupením tohoto testu.
Každý člověk je zcela svébytná a originální osobnost, která má plné právo dát volný průchod svým pocitům, emocím… I z psychologického hlediska, přijde Vám snad nenormální, či nemorální, když se žena objímá při uvítání s ženou, když si spolu povídají, je snad nějak zvláštní, když se obejmou dva letití kamarádi, spolu si povídají, jeden utěšuje druhého?! Tohle všechno jsou zcela běžné situace a modely chování, které odpovídají lidskému vnitřnímu nastavení. Tomu, že každý může mít ve stejné emoční intenzitě rád stejně tak ženy jako muže. Tomu, že ženy přitahují muži i ženy a muže přitahují ženy i muži.
RITCH C. SAVIN-WILLIAMS, Ph. D. (*1949)
Profesor vývojové psychologie na Cornellově univerzitě v New Yorku. V roce 1971 získal bakalářský titul z psychologie na Universitě v Missouri, později magisterský titul v religiózních studiích a v roce 1977 titul Ph. D. na univerzitě v Chicagu. Rekvalifikoval se v oboru klinické psychologie na univerzitě Amherst v Massachusetts v letech 1989 až 1993, a poté dokončil svou rezidenci v Dětské michiganské nemocnici.
Doktor Savin-Williams je držitelem dvou cen Americké psychologické asociace – vědecké a knižní.