Po světové premiéře v hlavní soutěži na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a po následném uvedení v sekci „Special Screenings“ na filmovém festivalu v Torontu vyrazilo Nabarvené ptáče Václava Marhoula po uvedení do českých kin i na festivaly po celém světě. Snímek absolvoval svoji americkou premiéru na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu, kde na závěrečném ceremoniálu dostal kameraman Vladimír Smutný ocenění za Nejlepší kameru.
Je to další úspěch za oceánem poté, co film Nabarvené ptáče získal kvalitního amerického distributora – IFC Films.
Režisér a producent snímku Václav Marhoul dál objíždí festivaly po celém světě a do začátku příštího roku jej čeká klání o nominaci na cenu Zlatý Glóbus a zároveň s tím i na cenu za Nejlepší zahraniční film v rámci 92. ročníku amerických filmových cen Oscar, kam snímek vyslala Česká filmová a televizní akademie.
Na Nabarvené ptáče přišlo aktuálně v českých kinech 89 tisíc diváků a zájem o film je i v zahraničí mimořádný - svědčí o něm nejen pozvání z festivalů ve Velké Británii, Lucembursku, Turecku, Německu, Polsku, Brazílii, Japonsku, Řecku, Irsku, Španělsku, na Ukrajině či v Egyptě, Bělorusku nebo Indii.
Realizace filmu Nabarvené ptáčezabrala 100 filmovacích dnů během šestnácti měsíců v celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední, v pořadí 3 531. klapka padla 5. července 2018. Kameraman Vladimír Smutný natáčel načernobílý 35 mm negativ ve formátu Cinemascope.Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár z Českého Krumlova, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands či Barry Pepper.Další postavy si zahráli Tim Kalkhof, Alla Sokolova, Aleksej Kravčenko, Lech Dyblik, Júlia Valentová, Martin Nahálka, Jitka Čvančarová, Radim Fiala nebo Petr Vaněk.
Fotografie: Jan Dobrovský