KDYŽ CHCEŠ, MŮŽEŠ - MEDA MLÁDKOVÁ

Dnes 3. května 2022, ve věku 102 let zemřela mecenáška umění paní  Meda Mládková, zakladatelka pražského Musea Kampa.

UPŘÍMNOU  SOUSTRAST

-------------------------------------------------------------------------------

Tento článek vznikl v roce 2020.

Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových se 8. září dožívá 100 let. Všechno nejlepší!

Meda Mládková oslaví sté narozeniny  v soukromí. Pro veřejnost  Museum Kampa připravilo bohatý program, který významné životní jubileum připomen. Pozvání na Nedělní slavnost přijali a v průběhu odpoledne promluví přátelé Medy Mládkové, mj. hraběnka Mathilda Nostitz, Jiřina Šiklová, Jiří Šetlík, Stanislav Kolíbal, Vladimír Kopecký.

Setkání budou probíhat na třech místech, v budovách, jejichž chod Nadace Jana a Medy Mládkových zajišťuje. Kromě Musea Kampa budou moci zájemci navštívit Werichovu vilu a Museum skla Portheimka.

Významné životní výročí připomíná Museum Kampa speciálním programem nejen právě v den narozenin Medy Mládkové 8. září, ale věnuje se mu v průběhu celého roku. Aktuální výstava Meda: Ambasadorka umění, která je mecenášce k výročí stých narozenin věnována, přináší netradiční pohled na to, jak a v jakém prostředí žila a pracovala. Patří k hlavním akcím projektu nazvaného Století Medy Mládkové.

Všechny programy projektu Století Medy Mládkové mají v průběhu celého roku veřejnosti tuto výraznou osobnost českého kulturního života nejen připomenout, ale i seznámit s některými obecně méně známými okamžiky jejího života, historií budovy Sovových mlýnů a vznikem muzea moderního umění.

Část programů se věnuje prezentaci sbírky Jana a Medy Mládkových formou představení konkrétních vybraných děl, jiné zahrnují přednášky, besedy, autorské čtení a komponované večery věnované oblastem, které byly pro Medu Mládkovou zásadní, včetně osobnosti Františka Kupky. V této souvislosti bude také veřejnosti na podzim představena nová stálá expozice.

------------------------------------------------------------------------------------------- 

KDYŽ MĚ MEDA MLÁDKOVÁ JEDNOHO PODZIMNÍHO ODPOLEDNE POZVALA NA ČAJ, NETUŠILA JSEM, ŽE SETKÁNÍ S TAK ÚŽASNOU DÁMOU MI NEJEN OTEVŘE OČI, ALE I  URČÍ MŮJ BUDOUCÍ  ŽIVOTNÍ SMĚR.

,, KDYŽ CHCEŠ, MŮŽEŠ " - ŘEKLA MI S ÚSMĚVEN A TÍMTO HESLEM SE ŘÍDÍ DODNES. MĚLA JEJ KDYSI POVĚŠENÉ NAD POSTELÍ A DODÁVALO JÍ SÍLU. U MĚ DOMA VISÍ NA LEDNICI A JÁ JI TÍMTO DĚKUJI.

MEDA MLÁDKOVÁ - ZNÁMÁ SBĚRATELKA UMĚNÍ, VŽDY JEMNĚ NALÍČENÁ, UPRAVENÁ, JEJÍ TYRKYSOVÉ ŠPERKY JI ROZSVÍTÍ A ONA JEN ZÁŘÍ. FASCINUJE NÁS JEJÍ VYTRVALOST, ODHODLÁNÍ, PRACOVITOST A URPUTNOST, S JAKOU KRÁČÍ ZA SVÝMI SNY, KTERÉ SE  OPRAVDU ZHMOTŇUJÍ. ONA TO VÁŽNĚ DOKÁŽE!

                     KDO SE NEDÁ?

                     PANÍ MEDA.

                     KDO SE NIKDY NEDÁ?

                     JÁ A PANÍ MEDA.

                       .................

TAK ZAČÍNÁ ŘÍKANKA NA KUFŘÍKU, KTERÝ BYL PŘED ČASEM PŘIPRAVEN PRO MALÉ NÁVŠTĚVNÍKY MUZEA KAMPA .

UČME SE OD TAKOVÝCH ŽEN! V NAŠÍ SPOLEČNOSTI JSOU, JE JICH MÁLO, ALE JSOU.

 

                               

 

Sovovy mlýny - kdysi zde vládli mlynáři, dnes  je to oáza klidu, balzám pro duši každého, kdo sem vstoupí, zkrátka  úplně jiný svět.

V centru metropole, překrásný dům uprostřed malebného  parku. Zabydlela se tu vzdělanost, radost ze života, vládne zde úcta k člověku a umění. A láska - LÁSKA.

BEZ VŠEHO MŮŽETE ŽÍT A BÝT, ALE BEZ LÁSKY TO NEJDE.

Pokaždé, když vcházím do areálu Sovových mlýnů - pozdravím a narovnám se. Jsem vzpřímená a hrdá. V duchu si přeříkávám výše uvedenou  říkanku (,, Kdo se nedá....")  a NASÁVÁM ATMOSFÉRU. Zdá se mi, že je zde i jiný vzduch. Velká fotografie Medy a Jana vyzařuje energií do dálky. Někteří lidé chodí do kostela,  já k Medě. Zastavím se. Nabíjím se energií - Vltava protéká a v noci svítící tučnáci z PVC mi navrací úsměv na tvář (úžasné PVC) .

TAK, PROSÍM, VSTUPTE.....

 

              

Uvítá nás tzv. zahradní domek - na schodech vždy spousta květin ( dárky od přátel a obdivovatelů) a paní Meda krmící ptáčky.

Jedna velká obytná místnost - v ní pracovna, obývací pokoj, malá kuchyňka a šatna. V patře pak ložnice - tak žije Meda Mládková.

Žádné skříně, těžké knihovny - nic takového! Čisté linie, police, štendry na oblečení, kabelky na háčcích, jednoduchý psací stůl - fotografie rodiny a přátel.

Dominantní a ústřední prvek místnosti - tapiserie chorvatské výtvarnice Jagody Buic.

Privátní patro v Galerii Sovových mlýnů, tzv. living-room. V něm paní Meda přijímá pozvané  hosty a přátelé. Je vybaveno osobními věcmi, které si majitelka přivezla ze svých pobytů ve Spojených státech amerických. V místnosti každého  upoutá černobílá fotografie, portrét Adriany Šimotové, přítelkyně paní Medy a  zároveň, dle jejího mínění největší česká výtvarnice.

V r. 2001 poprvé neoficiálně otevírá muzeum moderního umění v Sovových mlýnech.

V r. 2002 přišla povodeň. Sovovy mlýny jsou vytopeny a znovu se částečně otevírají ještě téhož roku.

V r. 2003 znovuotevření Sovových mlýnů po kompletní rekonstrukci.

Paní Medě Mládkové bylo  84 let - ÚŽASNÉ !!!

V loňském roce městská část Prahy 1 pronajala slovutnou Werichovu vilu Nadaci Jana a Medy Mládkových.

,,NEMŮŽU TOMU UVĚŘIT, ŽE JSEM TO DOKÁZALA"..........říká Meda Mládková dnes.

 VŠE NA TOMTO NÁDHERNÉM MÍSTĚ HLÍDÁ NEJEN STARÁ MADONKA, ALE I GENIUS LOCI.              

Text a fotografie : Dagmar Hájková

Fotogalerie