Laterna magika slaví 60 let Divadlo, které okouzlilo celý svět

Laterna magika, první multimediální divadlo na světě, vstoupila letos do jubilejního 60. roku existence. Divadelní zázrak, který se zrodil na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu, je jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Režisér Alfréd Radok a scénograf Josef Svoboda vytvořili novou formu syntetického divadla, když originálním způsobem propojili filmové projekce, jevištní akci a scénické technologie. Z programu, který měl původně propagovat kulturu a životní úroveň Československa, vytvořili poetické představení a světový hit.

Světová výstava začala v květnu 1958, přípravy československé účasti ale zabraly několik let plánování. Své jevištní pásmo Radok a Svoboda nazvali Laternou magikou a vytvořili tak z názvu pro promítací přístroj světoznámou značku pokrokového, moderního divadla. „Zázrak“ propojení filmu a jeviště byl technickou novinkou, ve které Češi získali prvenství, program měl vysokou uměleckou hodnotu a řešil mnoho praktických otázek. Pomocí předtočených filmových vstupů mohla například moderátorka – konferenciérka – hovořit s diváky ve třech světových jazycích současně. 

Československý pavilon získal tehdy nejvyšší počet bodů a ocenění Zlatá hvězda. V době, kdy byl program na Expu uváděn, a těsně po skončení výstavy, dostala Laterna magika nabídky na hostování v SSSR, Sýrii, Egyptě, USA, Anglii, Francii, Holandsku, Belgii, Rakousku, Španělsku a Izraeli, další země měly zájem o licenci. Laterna magika zahájila v Praze pravidelné vystupování 9. května 1959 jako soubor Národního divadla, v prostorách paláce Adria. Konkurzy přivedly nové tanečníky i nové tvůrce. 

Dlouhou dobu Laterna využívala formu revue. Bruselský program rozšířený o nová čísla nahradily po čase Variace nebo Variace 66, večery složené z čísel, z nichž některá se hrála třeba deset let. Tanečník, jehož partnerka tančí na plátně, ze kterého její obraz přeskakuje na kruh, který drží v rukou, a zpět; hudebník, který koncertuje s pěticí dalších nafilmovaných muzikantů, z nichž každým je opět on sám. Čísla překvapivá technickým provedením i poetická se nesmazatelně zapsala do paměti diváků. 

V roce 1963 se odehrál také první skandál, když režisér Alfréd Radok inscenoval spolu s choreografkou Zorou Šemberovou Otvírání studánek Bohuslava Martinů. Chorografie neprošla u schvalovací zkoušky a brzy odešel z divadla i režisér Radok, který nechtěl, aby se jeho dílo porobovalo diktátu. 

Laterna magika byla stále na cestách, jednu chvíli existovaly i čtyři soubory, které mohly hrát současně. Dlouhé zájezdy vedly nejen do zemí východního bloku, ale také do Německa, Francie, skandinávských zemí, do arabských států, Izraele, Japonska, do Mexika a Argentiny, ale také do Spojených států. V roce 1967 Laterna magika vystupovala na Expu v kanadském Montrealu, v roce 1970 v japonské Ósace.

V Laterně se rodila i závažnější představení. Významný skladatel a režisér Václav Kašlík v ní vytvořil v originální režii Hoffmannovy povídky a autorskou inscenaci Pražský karneval inspirovaný středověkými pověstmi. V roce 1975 pozval profesor Svoboda do Laterny magiky režiséra Evalda Schorma, který stanul v čele tvůrčího týmu nejslavnějšího představení Laterny magiky, kterým je Kouzelný cirkus. Od roku 1977 je nepřetržitě na scéně, sjezdil 17 zemí světa a na kontě má přes 6 400 repríz.

Laterna magika se dál vyvíjela v silný taneční soubor. Spolupracoval s ní Pavel Šmok a další výrazní choreografové. Současně pod její hlavičkou vznikly i experimentální činohry, jako byla Noční zkouška s Radovanem Lukavským nebo Černý mnich s Janem Kačerem v hlavní roli. V roce 1987 Laterna zabodovala s výpravnou inscenací Odysseus. Po revoluci se stala na dvacet let samostatnou příspěvkovou organizací, produkující dále multimediální taneční divadlo, i v zahraniční koprodukci, jako byli třeba Argonauti vytvoření k zahájení letních olympijských her v Athénách v roce 2004. V roce 2010 se Laterna stala znovu složkou Národního divadla, pod jehož hlavičkou také kdysi vznikla, a dál navazuje na historii multimediálního poetického divadla.

K výročí i v průběhu celého roku 2018 chystá Laterna magika řadu aktivit. Do dnů 28., 29. a 30. 4. soustředíme hlavní oslavy. Diváci se mohou těšit na doprovodný program k oblíbeným představením, zapojíme mladé umělce, ale setkáme se i s pamětníky, v tradičních i netradičních prostorách.

První slavnostní večer se můžete těšit na nové provedení legendárního Otvírání studánek Bohuslava Martinů, Alfréda Radoka a Zory Šemberové. Připravujeme videoinstalaci inspirovanou fenoménem Laterny magiky, která bude probíhat v podestě Nové scény. Připravujeme dvě nové knižní publikace o Laterně magice. V první vzpomínají umělci a členové tanečního souboru na prvních dvacet let strávených s tímto unikátním divadlem, v druhé představuje její současnou tvář fotograf Martin Beck v sériích portrétů z inscenací. Jubilejní rok uzavřeme premiérou inscenace Zahrada!

Hlavní program:

28. 4. Slavnostní představení 60 let Laterny magiky : Otvírání studánek + Cube | setkání umělců a spolupracovníků LM, křest publikace Laterny magiky – Zlatá éra očima pamětníků | nová videoinstalace v podestě Nové scény ND inspirovaná Laternou magikou a její historií

29. 4. Kouzelný cirkus | doprovodný program: 18:00 ND Café – přijďte s námi posedět u dobré kávy a popovídat si s našimi hosty o možnostech Laterny magiky v kontextu současného divadla

30. 4. Cube | doprovodný program: od 17:00 interaktivní prohlídky zákulisí před představením, beseda s tvůrci

 

 

 

Fotogalerie