Na konci září přijede do Prahy významný režisér Béla Tarr, který na FAMU povede celosemestrální výuku pro studující magisterských a doktorských programů. Je to vůbec poprvé, kdy na školu v rámci jejího mentoringového programu zavítá zahraniční tvůrce na takto dlouhou dobu.
Stěžejní maďarský režisér a scenárista Béla Tarr patří mezi významné současné světové tvůrce. Za snímky Turínský kůň (2011), Muž z Londýna (2007 /film, v němž hlavní roli ztvárnil Miroslav Krobot/) nebo Satanské tango (1994) se zapsaly do učebnic historie světové kinematografie, byly promítány po celém světě a odnesl si za ně ocenění jako Velkou cenu poroty na festivalu Berlinale, nominaci na Zlatou palmu z festivalu v Cannes či na European Film Awards.
„Béla Tarr je jedním z těch výjimečných autorů, kteří od počátku své tvorby důsledně konceptualizovali způsob používání filmového jazyka - známé jsou například jeho filozofické úvahy týkající se filmového času či práce kamery. Stal se pověstným nezaměnitelnou vizualitou a poetickým vyjadřováním. A i když je sám stylově vyhraněnou osobností, studující povzbuzoval ke svobodnému myšlení a nalezení jejich vlastní filmové řeči, když s nimi natáčel v rámci mentoringu před dvěma lety. Jsem proto nadšená, že právě on je prvním filmařem, který tento přístup převede do celosemestrální výuky,” říká děkanka FAMU Andrea Slováková.
Mentoringový program na FAMU, v jehož rámci Béla Tarr se školou spolupracuje, si klade za cíl propojit studentstvo FAMU se současnou světovou filmovou scénou. Nastupující generace filmařů a filmařek se jeho vlivem seznamuje s praxí uznávaných a svérázných osobností všech profesí, s nimiž mají studující možnost úzce spolupracovat během intenzivních praktických workshopů i individuálních konzultací.
„Je pro nás velkou ctí, že si studující získali důvěru Bély Tarra a on souhlasil s delším pedagogickým úvazkem. Pro naši fakultu je to zároveň další krok k rozvoji mentoringového programu a jeho pevnějšímu přirozenému začlenění do studijních programů. Ale hlavně věříme, že i toto je jedním z přístupů, které mohou rozvinout přirozený talent a posílit uměleckou stránku filmů našich absolventek a absolventů,” dodává proděkan pro zahraniční vztahy David Čeněk.
Béla Tarr pak od Akademie múzických umění v Praze převezme 31. října čestný doktorát, který je spolu se jmenováním profesorem nejvyšším oceněním života a díla, které univerzita (v případě profesury prezident republiky) uděluje. První čestný doktorát udělila AMU v roce 1996 Václavu Havlovi. Za 27 let převzalo tento čestný titul 19 mezinárodně uznávaných umělců, kteří často na AMU sami studovali, včetně Miloše Formana, Jana Švankmajera či Agniezsky Holland.
Fotografie: LUXBOX FILMS