Megapole jižní Číny. Shenzhen a Guangzhou

Před třemi lety získal náš syn Pavel stipendium na National Taiwan University v taiwanské metropoli Taipeii. Tehdy jsme ani náhodou netušili, jak moc nám Asie do života nakonec vstoupí.

 

Po prvním roce odloučení a hovorů po skype jsme se nemohli dočkat prázdnin. Vyrazíme za ním! Vyzbrojeni informacemi z průvodců a wikipedie jsme tušili, že nás očekává Taiwan - magický ostrov! Kouzelné přírodní scenerie! Fascinující barvy! Exotika v kombinaci s luxusem!  Úchvatná čajová políčka! Vše spojené v balíčku emocí ze společného rodinného setkání.

Pár týdnů před odletem student oznámil, že je změna! Bohužel míří na studijní stáž do Číny. Do města Shenzhen. Oblast jižní Číny, delta Perlové řeky, poblíž hranic s Hongkongem. Město má 10 milionů obyvatel a charakter průmyslové megapole. „Je to dobrý, akorát si musíte zvyknout, že se tu všude něco staví, furt tu něco hrčí a tak…“, hlaholil nadšeně po skype první dojmy z místa. Už při shánění letenek jsme pochopili, že jsme zřejmě jedni z mála nadšenců, ochotných užívat si třítýdenní prázdniny v továrenských komplexech. Byl to ale jen předsudek. Jeden z mnoha, které vůči Číně v sobě máme. 

 

Shenzhen je skutečně obrovské průmyslové město. Plné továrních hal a kancelářských komplexů. Je určeno pro výrobu a byznys. Zároveň je ale moderní a otevřené. Nákupní centra, restaurace, z nichž si nestíháte vybrat, kvalitní služby. Ohromilo mě například obrovské knihkupectví, kde na lavičkách a po zemi seděla spousta dětí. Ptáte se, co je na tom šokujícího? Všechny s upřímným zájmem četly! 

Logicky se vám při pobytu ve městě hlavou honí, jaká škoda, že neuvidím žádnou z typických čínských pamětihodností! Velká čínská zeď, Zakázané město, terakotová armáda … touha celých cestovatelských generací! Trápit vás to může jen do chvíle, než se v Shenzhenu vnoříte do obrovského tematického parku Splendid  China – Úchvatná Čína. Procházíte megaparkem a pomrkávají tu na vás veškeré čínské pamětihodnosti. Mnohé jako miniatury, jiné ale ve velikosti, která vám hravě dá zapomenout na to, že nejste zrovna právě tam, kde to vypadá, že jste!

Syn s přítelkyní – spolužačkou Yajii nám vysvětlili, že jižní Čínu nemůžeme opustit bez večerní plavby po Perlové řece v městě Guangzhou. Nechtělo se nám – 250 km, kdo by se tam vláčel, prosím vás? Zkuste ale čínské rychlovlaky! Na vzdálenost od té doby nebudete myslet. Guangzhou má ještě o dva miliony obyvatel více než Shenzhen. Je to skutečně průmyslový kolos. Úřady, obchody, auta valící se ulicemi a hlavně – občas vesele drandícími v protisměru. K tomu maxivlhko, maxivedro, maxidavy lidí. V první chvíli mě zamrzelo, že jsme se nechali přemluvit. Navíc, Perlová řeka je sice poměrně mohutný tok, ale vyvedený v barvě nechutné stoky.  Vyčerpaně jsem se večer spolu s rodinou doplazila na nábřeží. Zážitek, který mě při plavbě po Perlové řece čekal, dodnes považuji za jeden z mých nejúchvatnějších! Laserové osvětlení mrakodrapů, světla tančící po vodní hladině. Mosty, které mění barvu jako tlesknutím ruky víly, televizní věž, která v barvách připomíná démonickou tanečnici! Kolem všudypřítomná duha a lidé, kteří mají v očích absolutní úžas! Je to impozantní zážitek. Neskutečný! Ráno už zase s údivem sledujete jen líně se plazící stoku. Uvědomíte si, že za tou nádherou  stojí jen fantazie a nápad městských architektů! 

Dojde vám ale také to, jak moc jsme sami v sobě uzavření. Kolik ze známých mi řeklo – Čína? Prosím tě! Hlavně si dej pozor, ať ti tam v hospodě nenaservírují kočku! Města ale nabízejí řetězce všech restaurací, pizzerie, arabské restaurace, thajské, japonské – můžete si vybrat. Dokonale čisté metro. Moderně oblečení lidé jsou ochotní, poradí vám, pokud tápete. Tři týdny jsme nepřetržitě cestovali, a to i po venkově a nikdo nás neokradl. Říkám vám proto – Čína? Lidi, zapomeňte na předsudky!

Alena Štrobová

 

 

Fotogalerie