NEJTEMNĚJŠÍ HODINA

                                                              

FILM, na který je radost jít do kina i když  se naše myšlenky koupou ve vodách ne zcela pozitivních pro člověka jako takového. Dějiny lidstva jsou dějinami válek. Velkých i malých, boj dobra a zla vévodí každé generaci po svém. Odolnost člověka je veliká, mnohá duše nepoučitelná. Své názory prosazují všichni avšak : 

„ Kdo nezmění názor, nezmění v životě nic.“ – Winston Churchill

Svým nejnovějším scénářem nám Anthony McCarten  připravil veliký zážitek. To mám potřebu vám sdělit jako první. Protože tím vše začíná. Novozélandský spisovatel, dramatik, scénárista (např. Oscarová Teorie všeho...), je mistrem slova a je zde ve své práci vskutku vynikající. Hlavní postavou jeho příběhu je duchaplný a brilantní státník – WINSTON CHURCHILL. Muž, který se stal  legendou a jemuž mnozí z nás vděčíme za svůj život, protože jak by vypadal náš dnešní svět bez něho, je otázkou, kterou si alespoň jednou za život položí zřejmě každý z nás. Snad nikdo nebyl takovou měrou obdivován, citován, za své způsoby kritizován a mnohdy i opovrhován, jako on - politik, voják, novinář, spisovatel – nositel Nobelovi ceny za literaturu -  malíř, otec pěti dětí, dokonalý řečník. O jeho charismatu nepochybuje nikdo – dokázal být neskutečně silný, tvrdý, šarmantní, okouzlující, i odporný. Každý současný politik touží mít alespoň kousek z něho v sobě, avšak to, co bylo jeho vnitřním darem, se nedá koupit ani naučit. Mystik by řekl, takoví lidé přicházejí v čase, kdy je třeba zachránit „svět“. 

Na plátně ho potkáváme v nejtemnější hodině novodobé historie : Británie r. 1940 je prakticky bez armády, její vojsko je obklíčeno ve francouzském Dunkerku, reálná možnost na evakuaci doslova každou hodinou zaniká, jedna země za druhou se vzdává Hitlerovi. 19. května je pětašedesátiletý W. Churchill jmenován premiérem a my sledujeme první týdny jeho vlády - drama podané ve strhující atmosféře, jež je dílem  režiséra J. Wrighta  (Pokání, Pýcha a předsudek...) a je oslavou síly člověka, který, ve chvíli, kdy je třeba jednat, stojí se svojí vizí zcela osamocen proti nejen celému okolí, ale i věčnému oponentovi v sobě samém. Riskuje vše a vyhrává. Hlavní roli hraje SLOVO.

„Slova mohou změnit svět a Churchill právě tohle r. 1940 dokázal. I když byl pod nepředstavitelným politickým tlakem, dokázal během pár dní změnit běh dějin“ říká pan scénárista. Většina členů britského válečného kabinetu trvala na vyjednávání s Němci, on vyžadoval  boj za každou cenu.

S tygrem nemůžete vyjednávat, když máte hlavu v jeho tlamě! “ -  tímto bonmotem pregnantně shrnul situaci Anglie. Nevzdat se viděl jako jedinou možnost přežití. „Nestavěl jsem mu pomník. Chtěl jsem ukázat člověka, který je plný pochyb a nejistoty i když vede celý národ. A úžasně glosuje i v té nejtemnější hodině“ dodává pan režisér. A tak to je a my před sebou rozhodně nemáme suchopárný dějepisný film, ale strhující podívanou -  pohled do „kuchyně“ dějin.

Gary Oldman nedostal nabídku, hrát W. Churchilla poprvé, ale poprvé ji přijal. Dozrál čas i když naprostá fascinace tímto mužem, u něho byla vždy. 

„ Churchillovy projevy jsou jedny z největších v anglicky psané kultuře. Je pro mě ctí, moci říkat jeho slova, tlumočit lidem poselství, které obsahují“  říká slavný herec, který již Zlatý glob za tuto roli má, zda k němu přidá metu největší se uvidí. Tento drobný, štíhlý muž je právem svými kolegy nazýván chameleonem a právě pro své proměny je i většinou z nich hlasitě obdivován. Tentokrát svoji profesi korunoval. Jeho přeměna je dokonalá a to kompletně ve všem - jak hlasově, tak pohybově, tak i fyzicky. V posledním případě je třeba smeknout před týmem pana maskéra Kazuhira Tsuji. Svoji podobu hrdina filmu získával téměř půl roku. Hledala ideální míra spojení Oldmana s Churchillem. „Nechtěl jsem, aby Gary zmizel v Churchillovi. Bylo třeba, aby mu byla ponechána možnost vlastního projevu. Fyziognomie jejich obličejů je zcela odlišná a museli jsme najít kompromis.“ říká pan Tsuji, naprostá špička ve svém oboru. Co hledal, našel a to, zdá se, v podobě dokonalé. Pan Oldman věnoval přípravě na roli vše, co bylo v jeho moci, dokonce obětoval i svůj vlas, který si z vlastního popudu oholil, aby zkrátil každodenní přípravy v maskérně na minimum čtyř hodin. O problémech zdravotních, zapříčených obrovskou konzumací doutníků během natáčení vypráví teď s humorem typicky anglickým.

Za každým výjimečným mužem stojí výjimečná žena a tou bezesporu Churchillova Clemmie byla a Kristin Scott Thomas ( Anglický pacient, Čtyři svatby a jeden pohřeb...) nám zde její odhodlání, naprostou důvěru a oddanost v lásce ke svému muži jasně zprostředkovává. Zapomenout se nedá ani na dvacetiletou Lilli James (Baby driver, Popelka...) v roli Churchillovi osobní sekretářky, která nám zrcadlí pocity nejbližších zaměstnanců pana premiéra, reflektuje jeho chování a vůbec celý boj, kterým všichni během příběhu procházejí. Prostředky k tomu má minimální, její prostor je vázán stolem s psacím strojem, ale přesto vše, co se v ní odehrává víme, mnohé se přes ni dozvíme. 

Role krále Georga VI., který má prostoru poskrovnu, zato v síle o to větší, se ujal muž považovaný za jednoho z nejlepších australských herců Ben Mendelson ( Proroctví, hazardní hráči...), role největšího a zároveň nejsilnějšího Churchillova protivníka Lorda Halifaxe připadla Angličanovi Stephenu Dilanne, a je v ní vskutku bravůrní. 

Premise filmu zní : NIKDY SE NEVZDÁVAT!

Srdečně  Vás zvu do kina, svůj čas tam neztratíte a o mnohé se jistě obohatíte, protože tak to při setkáních s velikány prostě bývá.

A ještě malou radu - nejezděte autem! Na naší filmové projekci  jsme takřka všichni automaticky zamířili k místnímu baru a v úctě a s pietou si objednali sklenku whisky na počest hlavního hrdiny.

 

Fotogalerie