Obezita je onemocnění, nikoliv selhání jedince

Štěpánka začala nesprávně jíst ze stresu.  Ve svých 32 letech při výšce 176 centimetrů vážila 160 kilo. Za pomoci lékařů a dalších odborníků z OB Kliniky v Praze zhubla přes 60 kilo.

„Měla jsem normální, šťastné dětství. Vystudovala jsem zahradnické učiliště, našla si přítele a ve třiadvaceti letech přivedla na svět syna. Narodil se s Downovým syndromem. Časem se u mého partnera začala projevovat agresivita, neustále mi něco vyčítal. Když od nás později odešel, upadla jsem do deprese. Doléhal na mě rostoucí stres a jídlo se pro mě stalo jediným východiskem. Jedla jsem ve velkých porcích a nepravidelně. Tenhle stav trval 7 let,“ říká Štěpánka. Postupně se začala projevovat zdravotní omezení, oslabená imunita, časté angíny a nakonec cukrovka. „Kila mě omezovala i v pohybu, což mi komplikovalo péči o malé dítě. Často mě navíc zmáhala únava. Musela jsem během dne věnovat spoustu hodin odpočinku nebo spánku,“ doplňuje Štěpánka. „S obezitou souvisí, nebo je jí přímo vyvolána řada dalších onemocnění, především cukrovka druhého typu, kde je spojitost s obezitou neoddiskutovatelná. Dále vysoký krevní tlak, srdeční a dýchací problémy, žilní onemocnění a u žen například i snížení možnosti otěhotnění. Obézní pacienti jsou častěji v pracovní neschopnosti, což ještě více zatěžuje náš zdravotní a sociální systém. A obézní lidé mají v průměru o deset let kratší život,“ uvádí prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta pražské OB Kliniky.

A vizuální stránka? „Sehnat na sebe oblečení vyžadovalo obrnit se trpělivostí. Přestala jsem se svým vzhledem zaobírat. Pracovala jsem z domova a kontakt s lidmi omezila na minimum,“ říká Štěpánka. Obvodní lékař jí nakonec doporučil plikaci žaludku a Štěpánka se rozhodla, že zákrok podstoupí na OB Klinice v Praze, která je specializovaným pracovištěm pro léčbu obezity a dalších metabolických poruch. K vyšetření na OB Klinice není třeba zvláštní doporučení, objednat se je možné i telefonicky. Odborníci v centru zjistí příčiny obezity, prověří možnosti a spolu s nemocným rozhodnou o nejvhodnějším způsobu léčby. Zda se přiklonit ke konzervativnímu způsobu či podstoupit chirurgický zákrok. 

V případě paní Štěpánky se jednalo o chirurgický zákrok, plikaci žaludku.

 „Při operaci se část žaludku zanoří dovnitř a podélně se zašije. Uvnitř žaludku se tak zmenší prostor a omezí se i činnost buněk, které produkují tzv. hormon hladu. Stačí pak menší porce, aby se pacient cítil sytý. Ze zdravotních důvodů hradí takovéto výkony pojišťovna,“ uvádí prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta pražské OB Kliniky.

A výsledek?„Musím samozřejmě dodržovat správnou životosprávu, ale od operace jsem zhubla více než třetinu své dřívější váhy! Zbavila jsem se cukrovky, bolesti svalů i kloubů. A k lepšímu se změnilo i moje myšlení. Užívám si maličkostí, udržuju si motivaci, jídelníček pořád vylepšuju. Pracuju teď v neziskové společnosti jako ‚teta na hlídání‘. Staráme se o volnočasové aktivity dětí s postižením i bez něj,“ pochvaluje si Štěpánka. Po konzultaci s plastickým chirurgem se Štěpánka dále rozhodla podstoupit plastiku břicha. Uvolněná kůže, která zůstala po výrazném úbytku váhy po chirurgické léčbě, bohužel nejde u někoho odstranit pravidelným cvičením, dietním jídelníčkem, ani pomocí liposukce. „Těším se na finální vzhled svého těla, bude to další krok na cestě k mé sebedůvěře, ” uzavírá Štěpánka.

Ilustrace: Christian Dorn-Pixabay 

 

Fotogalerie