Od Klause po Preisse. Po patnácti letech se vrátí GEN.

Čtvrtou sérii dokumentárních portrétů mimořádných českých osobností GEN, kterou v těchto dnech začíná natáčet Česká televize, zahájí díl věnovaný političce Madeleine Allbrightové-Korbelové, a to režijním pohledem Dušana Trančíka. Režisérka Olga Sommerová se ujala portrétu herce Viktora Preisse, mezi další osobnosti nové řady patří i Petr Pithart, Dominik Duka, Dana Drábová, Josef Somr, David Koller nebo Šimon Pánek.

         GEN je zkratkou Galerie elity národa. „Pojem ‚elita‘ stále není v Čechách vnímán tak pozitivně jako jinde ve světě a nepodařilo se ho dosud plně rehabilitovat,“ říká vedoucí projektu Fero Fenič a dodává: „Snažíme se nevšímat si momentálních ideových kritérií a vybírat lidi hodné této kategorie, osobnosti, jejichž činy a dovednosti byly již zhodnoceny časem a jsou nepřehlédnutelné svou trvanlivostí. I když zároveň také usilujeme o co nejreprezentativnější průřez společností, chceme co nejdůsledněji hlídat ‚stopu‘, kterou daná osobnost trvale zanechává v novodobých dějinách tohoto národa.“

Režie jednotlivých dílů se opět ujmou přední čeští tvůrci v čele s Janem Hřebejkem, Olgou Sommerovou, Petrem Zelenkou, Karlem Smyczkem, Vladimírem Michálkem, Terezou Kopáčovou, Jiřím Strachem, Petrem Nikolaevem, Jaroslavem Brabcem, Radimem Špačkem, Romanem Vávrou, Viktorem Polesným, Vladimírem Morávkem nebo Jiřím Mádlem. Režie dokumentárního formátu se vůbec poprvé ujmou například výtvarník David Černý, divadelní režiséři Dan Špinar a Jakub Špalek, herec Jan Budař, jazzman Martin Kratochvíl a další.

První díl cyklu GEN se na obrazovkách České televize objevil 4. ledna 1993 a byl věnován tehdejšímu předsedovi vlády a pozdějšímu prezidentovi České republiky Václavu Klausovi. V dalších dílech pak GEN představil celkem 284 mimořádných českých osobností, které v různých oblastech dosáhly výsledků překračujících hranice naší země. 

Fotogalerie