Operace novými artroskopickými metodami řeší i těžko léčitelné stavy a urychlují hojení

Všude tam, kde to diagnóza dovoluje, využívají ortopedi při kloubních onemocněních již zcela běžné artroskopické operace. U řady zákroků by se dalo mluvit jako o „zlatém standardu“. Velký pokrok zaznamenaly artroskopické zákroky v oblasti ramenního a kolenního kloubu. Lékaři pražské Ave Clinic jako jedni z prvních v České republice začali využívat speciální artroskopické a nanoskopické metody pro ošetření těžko léčitelných stavů v rámci jednodenní péče.  Tyto nové metody využívají zejména pro léčbu trhlin rotátorové manžety v rameni, či pro ošetření defektů kolenní chrupavky a i u poranění zkřížených vazů v koleni. Spektrum artroskopických zákroků se postupně rozrůstá tak, že je schopné zcela naplnit individuální požadavky podle konkrétních diagnóz a také podle zdravotního stavu jednotlivých pacientů. K nejčastěji operovaným kloubům patří určitě klouby ramenní a kolenní. „Nejmodernější zákroky využívají jak speciálně vyvinuté operační instrumentarium, tak postupy biologické léčby, která používá namísto syntetických náhrad vlastní biologický materiál daného pacienta,“ říká MUDr. Jakub Avenarius, Vedoucí lékař pražské Ave Clinic a garant oboru traumatologie. S rozšířením artroskopických operací se stále více uplatňuje takzvaná jednodenní péče. Není pouze výběrem mezi otevřeným a mini-invazivním artroskopickým zákrokem, ale i volbou nových vysoce specializovaných artroskopických metod „Do popředí se v řadě případů dostává volba mezi různými metodami artroskopických zákroků, k nimž se nově přidává i metoda nanoskopie. Ta je vhodná jak pro diagnostiku, tak pro některé jednodušší ortopedické zákroky, prováděné bez celkové anestezie,“ vysvětluje MUDr. Jakub Avenarius, Vedoucí lékař pražské AVE Clinic a garant oboru traumatologie. Šetrné mini-invazivní artroskopické zákroky jsou dostupné pro širokou veřejnost a v podstatě plně hrazené ze zdravotního pojištění. Umožňují nejen rychlejší léčbu a doléčení pacientů po kloubních operacích, ale přinášejí i možnosti léčby takových kloubních defektů, které dříve byly jen obtížně léčitelné, nebo dokonce nebyly léčitelné vůbec.

Rameno: operace poranění rotátorové manžety

Jedním z nově zavedených speciálních zákroků je biologická augmentace rotátorové manžety (BAR), jedná se o artroskopickou rekonstrukci ramene v případě, kdy poškození šlach neumožňuje standardní sešití a rekonstrukci. Pro přesné stanovení vhodnosti zákroku pro daného pacienta je třeba kromě jiného provést vyšetření magnetickou rezonancí. Závažně poraněná rotátorová manžeta je často obtížně rekonstruovatelná běžnými artroskopickými operacemi, zejména pokud je odstup od prvotního úrazu delší než 6 měsíců. Lékaři, ale díky nové technice dokážou vytvořit záplatu z vlastního biologického materiálu pacienta – konkrétně ze šlachy bicepsu. „Ve speciálním lisu se odebraná část šlachy vytvaruje do tvaru záplaty, která se následně přišívá k poškozené rotátorové manžetě a hlavici pažní kosti. Zrekonstruovanou šlachu zároveň můžeme doplnit plazmou obohacenou o růstové faktory, vyrobenou během operace z odebrané pacientovy žilní krve,“ popisuje MUDr. Jakub Avenarius.

 

Většina dosud prováděných rekonstrukcí však používá „záplaty" z cizích materiálů, u kterých je vyšší riziko nepřijetí cizího materiálu tělem pacienta. Nová metoda, využívající vlastní tkáň pacienta, výrazně zlepšuje výsledky hojení, a navíc řádově snižuje náklady na operaci. Díky použití vlastního štěpu z těla pacienta se tato metoda vejde do úhrad zdravotní pojišťovny. Pacient doplácí pouze při použití pojišťovnou nehrazené odběrové sady na obohacenou plazmu.

Koleno: operace defektu na chrupavce

Rekonstrukce poranění chrupavky je složitá, protože chrupavčitá tkáň má horší schopnost regenerace. Zákrok je určen jak pro chrupavku poškozenou při úrazu, tak pro některé případy poškození kvůli degenerativním změnám chrupavky. Z biologického hlediska se jako optimální jeví vlastní chrupavka pacienta. Pro přesné stanovení vhodnosti zákroku pro daného pacienta je třeba kromě jiného vždy provést vyšetření magnetickou rezonancí či vyšetření nanoskopii.

Léčba defektů na chrupavce využívá metodu AutoCart. Ta znamená využití vlastní pacientovy kolenní chrupavky, jejíž část lékaři odeberou z nezátěžové plochy kloubu. Chrupavku následně zpracuji do podoby kašovité hmoty, obohatí ji o vlastní pacientovu krevní plazmu a trombin (tkáňové lepidlo). Tato metoda je vylepšením stávajících používaných technik, díky níž se výrazně urychlují hojení a biologická přestavbu štěpů. Tím se snižuje riziko selhání štěpu kvůli alergické reakci či nepřijetí cizorodého materiálu organismem, a zlepšuje se celkový výsledek operace. Metoda je plně hrazena všemi smluvními pojišťovnami kliniky. Pacient doplácí pouze při použití pojišťovnou nehrazené odběrové sady na obohacenou plazmu.

Nanoskopie

Tento typ operace se používá u pacientů, u kterých je potřeba udělat rychlou, přesnou diagnostiku a menší zákrok v kolenním, ramenním či hlezenním kloubu a v lokální anestezii.  Jedná se o zobrazovací systém, kdy se do pacientova kloubu zavádí 1,9mm tenká jehla (není nutný řez a následné šití operační rány). Operatér je schopen v reálném čase například diagnostikovat poranění menisků, nebo zkřížených vazů, případně odhalit další možné příčiny pacientova stavu a navrhnout další postup léčby. Pacient po výkonu sám odchází z operačního sálu. Nanoskopické metody nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. V rámci České republiky se tyto metody rozšiřují od roku 2020, nejdříve se začaly používat během covidové pandemie, když byl nedostatek anesteziologů. Postupně určitě doplní standardní metody na většině pokrokových klinik. 

Text: Mgr. Jitka Novotná   -  Foto: archiv doc. Jakuba  Kautznera  a Dagmar Hájková / TK

Fotogalerie