Operatéry i ostatní zdravotníky ochrání „létající“ oblek

Tak trochu jako hrdina komiksů Marvel Doktor Strange si mohou připadat lékaři na Kardiologické ambulanci v Městské nemocnici v Ostravě, kteří používají oblek chránící před rentgenovými paprsky od společnosti Biotronik. Sice sám nelétá, jako plášť zmíněného hrdiny, ale i tak je následuje všude, kam se pohnou, aniž by museli nést jeho tíhu na svých bedrech. Výrazně tak šetří zdraví jejich ramen, zad, svalů i kloubů, a navíc jim poskytuje vyšší ochranu před zářením než běžně užívané zástěry. Bolesti zad patří k nejčastějším problémům zdravotníků. Trápí nejen sestry, které často manipulují s těžkými pacienty, ale i lékaře, kteří tráví hodiny na operačních sálech. A co teprve ti, kteří při výkonech pracují s rentgenovým zářením? Po celou dobu operace mají na sobě těžké ochranné olověné zástěry, které váží až šest kilogramů, i když se samotným zářením pracují třeba jen pár minut. Celá operace však může trvat i několik hodin. Týká se to například intervenčních kardiologů, ortopedických chirurgů či revmatologů.

„Závěsný systém radiační ochrany Zero Gravity je navržen tak, aby eliminoval hmotnostní zátěž pro obsluhu a současně poskytoval vyšší úroveň radiační ochrany,“ popisuje produktový manažer společnosti Biotronik Daniel Pešek /viz. úvodní foto/.

Čím víc olova, tím větší ochrana. Ale i tíha

Tvoří jej ochranný oblek, v němž je místy až jeden milimetr silný olověný plát, akrylátový obličejový štít, který chrání hlavu, oči a mozek operatéra a závěsný systém, díky kterému se může oblek pohybovat po místnosti, v níž je umístěn. Lékař tak nemusí mít oblek po celou dobu operace na sobě, ale vklouzne do něj jen na těch několik minut, kdy je to kvůli záření potřeba a po zbytek operace může oblek odpočívat v koutě, aby na sále nepřekážel.

„Jak zástěra visí, je mobilní kolem vlastní osy a díky posuvnému systému s ní mohu popojet i kamkoliv potřebuju,“ pochvaluje si primář ostravské kardiologie MUDr. Marcel Heczko. On sám už oblek nějakou dobu používá a učí se s ním pracovat. „Ne u všech výkonů je vhodný. Musíme proto vybírat, kdy nám pomáhá a kdy je spíš trochu na obtíž,“ pokračuje. Někdy totiž operatér potřebuje být obratnější, což mu lépe umožňuje standardní olověná vesta. Přesto si nový systém chválí, protože i on už začínal mít problémy se zády.

„Systém Zero Gravity nabízíme v různých konfiguracích, takže se dá přizpůsobit nejen široké škále procedur, ale i různě tvarovaným místnostem,“ upozorňuje technik Petr Řezáč. U nás jej využívají zatím jen kardiologové z Městské nemocnice v Ostravě, ale například v sousedním Německu je už součástí mnoha nemocnic a zdravotnických zařízení.

Text: Jitka Novotná

Fotografie: Dagmar Hájková/ tiskovka/ a archiv společnosti Biotronik

Fotogalerie