To, že je osmý den třetího měsíce každého roku v kalendáři vyhrazen zkratce MDŽ - Mezinárodní den žen, ví snad každý. Ovšem už MÁLOKDO VÍ, že se nejedná o „komunistický svátek“, chcete-li přežitek socialistické minulosti. Význam tohoto dne je mnohem silnější, než si vůbec připouštíme!
Mezinárodní den žen se slaví od počátku 20. století a s totalitním režimem, který tu panoval do sametové revoluce, absolutně nesouvisí! Ano, jistě že většina z nás si při vyslovení tohoto trojslovného spojení vybaví okázalé slavnosti na počest žen, nepostradatelné červené karafiáty (které vůbec nemohou za to, že je někdo „chytrý“ 8. března každého roku přikázal houfně rozdávat soudružkám učitelkám, profesorkám…), bonboniéry, oslavy na pracovištích… atd. Tohle všechno byla povinnost. Vláda minulého režimu tento svátek zprofanovala, v očích veřejnosti tak 8. březen zcela znehodnotila. Bohužel. Nebo snad bohudík, abychom si začali tohoto dne opravdu a konečně už vážit? Možná…
Za prapůvodem tohoto svátku musíme jít až do roku 1907, kdy se ve Stuttgartu konal první mezinárodní sjezd socialistických žen a padl na něm návrh, aby se ženy v předem vymezený den každého roku scházely a požadovaly volební právo. O rok později ulicemi New Yorku pochodovaly tisíce žen, aby daly najevo, že i ony mají mít svá práva a mohou vstupovat do dění ve veřejném životě země, kde žijí. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, opět za to, aby měly volební právo. A tak se od té doby začal v USA poslední únorovou neděli slavit Národní den žen. Do Evropy se tento svátek dostal o dva roky později, v roce 1910, a navíc se z tohoto dne stal na návrh Clary Zetkinové, mimo jiné zakladatelky dělnického ženského hnutí, mezinárodně oslavovaný den. Poprvé se tedy organizovaně ženy sešly v roce 1911 v několika evropských zemích, včetně Rakouska-Uherska. A proč právě 8. březen? Toto datum se ustálilo po první světové válce díky vlivu protestních akcí žen proti 1. světové válce konaných 23. února 1917 v Petrohradě. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. No a podle gregoriánského kalendáře vychází 23. únor na 8. březen, proto byl tento den ustaven Mezinárodním dnem žen.
Samozřejmě, že ho slavit nemusíte, protože květinami by se měly ženy obdarovávat nejen v tento den, či v den, kdy slaví narozeniny, nebo jmeniny! Ovšem, ruku na srdce, které nositelce něžnějšího pohlaví neudělá radost, když dostane květinu i v onen tak trochu „inkriminovaný“ osmý březnový den? Navíc voňavý dárek s tichým vzkazem květomluvy jako poděkování rozhodně duši ženy pohladí víc, než briliantový náhrdelník za statisíce, který pak leží v domácím trezoru…
Text a foto: STYLEnew.cz