Po náhlém odchodu legendy slovenské a české hudební scény VAŠA PATEJDLA připravilo vydavatelství OPUS vydání všech jeho sólových alb ze svého katalogu. Na CD nosičích právě vyšla, na LP se objeví do konce roku.
První album, Chlapčenský úsmev, vyšlo po jeho odchodu ze skupiny Elán v roce 1986. Vašo na něm ukázal jedinečnost svojí autorsko-interpretační osobnosti. Vyspělé kompozice s texty nejbližšího spolupracovníka Ľuboše Zemana umocnil modernými aranžmá, zároveň na albu dominuje i jako interpret - zpěvák a hráč na celou řadu klávesových nástrojů. Album obsahuje velké hity jako Miestna jednička či Dvojčatá, ale i krásný hymnus Tri štvrte na jeseň. Jako hosté se na albu podíleli i kmenoví členové skupiny Elán Ján Baláž a Jožo Ráž.
Album Lov na city vydal Opus rok po úspěšném sólovém debutu (ačkoli ve skutečnosti lze za sólový debut považovat album Dvaja s písněmi a hudbou k filmu Fontána pre Zuzanu). Lov na city opět představuje Patejdla v jeho jedinečné komplexnosti - jako skladatele, aranžéra, multiinstrumentalistu i zpěváka se schopností napsat velký hit („lyrovka“ Umenie žiť, Voňavky dievčat, Mal som rád beatnikov), ale i nadčasové náročné skladby (Veľa je niekedy málo). Všechny písně zase otextoval Ľuboš Zeman a mezi hosty září mj. i zpevačka Beáta Dubasová.
Mon amour je třetí řadové album V. Patejdla a vyšlo v roce 1989. Navázalo na svoje předchůdce. Francúzky, Kamarátka Nádej, Muzikantské byty s Beátou Dubasovou či další velká balada Nepriznaná jsou stěžejními písněmi tohoto titulu. Zajímavostí je, že v poměrně široké plejádě hostů se mezi sboristy objevilo i jméno Pavol Habera.
Album Dlhá cesta - Long Way vyšlo v roku 1990 a z dotehdy vydaných desek se vymyká – Patejdl ho totiž nahrál společně s významným americkým skladatelem a zpěvákem Alanem Roy Scottem. Oba si album podělili autorsky i interpretačně, přičemž slovenskou část textů napsal opět Ľuboš Zeman. Toto dvojjazyčné medzinárodní album mixoval americký zvukový mistr Michael McDonald. Pozoruhodná je i sestava sboristů (Adriena Bartošová, Pavol Habera, Ľuboš Stankovský).
Labyrint sveta je rovněž výjimečným titulem v diskografii Vaša Patejdla. Jde o instrumentální a experimentální album, které Vašo nahrál spolu se svým přítelem, houslistou Jaroslavem Svěceným. Patejdl na něm naplno uplatňuje svoje vynikající hudební vzdělání (je absolventem studia kompozice na VŠMU v třídě prof. Alexandra Moyzese). Album vhodně doplňuje obrovský rozměr komplexní Patejdlovy osobnosti, jejíž náhlá ztráta je pro československou hudební scénu nenahraditelná.
Patejdlovu diskografii v Opusu završuje EP Slávnosť úprimných slov z roku 1987. Je to vánočně laděné „poloalbum“ autorů V. Patejdla a K. Peteraje s reprezentativní sestavou sólistů: Marika Gombitová, Richard Müller, Janko Lehotský a samozřejmě Vašo Patejdl. Tato nahrávka vyjde až začátkem prosince (na CD i LP).
„Vašo bol môj celoživotný osobný priateľ, sme spolužiaci z VŠMU. A zároveň bol aj priateľom mojej rodiny, naše manželky mali (a majú) k sebe tiež veľmi blízko. Začínali sme v Petržalke v tom istom paneláku a dokonca v ten istý deň sme sa z neho odsťahovali. Viackrát sme boli na spoločných rodinných dovolenkách, na Slovensku i v zahraničí. Veľmi som si ho vážil pre jeho talent, profesionalitu, usilovnosť a charakter. A ťažko nesiem jeho predčasný odchod. Rozlúčil som sa s ním v bazilike v Prahe a lúčim sa s ním aj obnovenými vydaniami všetkých titulov, ktoré nahral pre Opus,“ říká Július Kinček, ředitel vydavatelství OPUS.