V Zoo Praha přišlo na svět první mládě roku 2025. Stala se jím antilopa sitatunga západoafrická. Nový přírůstek stáda se narodil v brzkých ranních hodinách a podle chovatelů se mu daří dobře. Malá samička se stala 442. mládětem tohoto druhu v pražské zoo, která sitatungy západoafrické chová nepřetržitě již od 60. let 20. století.
Mládě bez problémů saje mateřské mléko a zkušená matka se o něj vzorně stará. Už od narození má tento druh, dříve známý pod jménem antilopa bahenní, dlouhé spárky i paspárky, které zabraňují zaboření do měkkého podkladu. Sitatungy západoafrické totiž žijí v blízkosti řek, jezer nebo mokřadů a v případě nebezpečí prchají do mělké vody. Jejich kopýtka se při došlápnutí roztáhnou a fungují podobně jako sněžnice.
Pro sitatungy západoafrické je typická pohlavní dvojtvárnost, samice jsou menší, rezavé a bez rohů. Samci jsou naopak hnědošedí a pyšní se spirálovitými rohy i dlouhou hřívou.
Tento tradičně chovaný druh v Zoo Praha návštěvníci obvykle naleznou ve Vodním světe v dolní části areálu. Jedná se však o teplomilný druh antilopy, a tak je naše stádo během mrazivých měsíců spíše v zázemí. S příchodem jara se lidé mohou těšit nejen na toto novoroční mládě, ale i na tři další samičky, které se narodily v průběhu posledních třech týdnů.
Foto 1: Mládě je typické svým maskovacím zbarvením. Jeho srst zdobí proužky a puntíky stejně jako dospělé samice. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha
Foto 2: Samice jsou březí 220 ‑ 250 dní a rodí jedno mládě. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha