Vynikající romský soubor dětí ze slovenských osad
Kdo má rád původní cikánské tance a zpěvy by měl rozhodně poznat kumšt zcela ojedinělého romského souboru Kesaj Tchave, který vede skvělý muzikant a hráč na balalajku Ivan Akimov se svou manželkou. Jedná se o seskupení malých Romů, které manželé Akimovovi vlastně uchránili od prázdného a dost trpkého života, k němuž byly v cikánských osadách pod Tatrami odkázány už jenom pro svůj původ. Existence souboru odpovídá na otázku, jak řešit problematiku romských dětí, které jsou ponechány většinou samy sobě a ulici. Přes hudbu a tanec, které se snadno stávají velmi zdařilou formou komunikace, lze najít jednu z možných cest rozvíjení duší těchto dětí, které- jak ukazuje každý jejich koncert- se brzy stávají miláčkem publika, takže vlastně svým uměním, které je jim vrozené , pomáhají překonávat bariéry a mnohdy apriorně negativní pohledy na Romy . Jejich bravurní a nefalšované cikánské kousky plné radosti, kterou ovšem poznaly samy jen málo ve srovnání s dětmi, které nepatří k etnickým menšinám, musí nadchnout každého, kdo se s nimi seznámí.
Pozoruhodné výkony mladých Romů jsou výsledkem pravidelného, nikoliv snadného nacvičování, vezme-li se v potaz prostředí, ve kterém děti žijí. Pan Akimov denně sváží malé cikány z osad svým autem do Kežmarku. A jen díky každodenní píli byl soubor Kesaj Tchave v říjnu loňského roku pozván do pařížské Olympie, kde sklidil bouřlivý potlesk.
Děti víly Kesaj, jak v překladu zní název souboru, poctí svým vystoupením Prahu v rámci svého evropského turné, které začne v dubnu v Belgii, pak bude v květnu pokračovat ve Francii a po Praze skončí v Brně na koncertě pořádaném v Romském muzeu v rámci Muzejní noci.
Své vystoupení v České republice chce soubor Kesaj Tchave věnovat Václavu Havlovi jako výraz poděkování za jeho úsilí ve prospěch romských menšin.
Koncert souboru Kesaj Tchave podpořil Slovenský institut v Praze a časopis Pražský přehled kulturních pořadů a firma Strand.
Karla Vladíková