Dva nové filmy v našich kinech, dvě skvělé herečky v hlavních rolích, dva zcela odlišné filmové žánry vyprávějící jejich příběhy. Jedna je poválečnou hvězdnou herečkou a film je Španělskou komedií, jež sklidila svůj první úspěch již během loňského berlinále.
Druhá je agentkou britské výzvědné služby M16, vyslanou r. 1989 na misi do Berlína a to přesně v čas kdy padá Berlínská zeď. Film je zcela nový, zařazovaný do kategorie špionážních thrillerů.
První srpnové dny našich kinosálů tedy patří Penelope Crus a Charlize Theron. Oběma zde jde o život a obě jsou ve svých rolích výborné. Jedna hýří barvami všeho druhu a sexappealem, který odpovídá filmové divě, ve kterou se na plátně proměňuje – druhá okouzluje, takřka neustále oděna do černobílé, svou dokonalou postavou, uměním bojovým a pohledy, které na plátně přitahují jak muže, tak ženy. Obě patří v Hollywoodu k herečkám z nejuznávanějších. Obě jsou majitelkami Oscara a spousty dalších ocenění. Dovedou být okouzlující, sexy, i tvrdé a také odpudivé, je-li to zrovna zapotřebí. Svoji pověst o dokonalosti potvrzují samosebou i zde.
Špaňelská královna
Je konec druhé světové války, Američané točí v Madridských filmových ateliérech pod dohledem generála Franca film o královně Isabele I. V hlavní roli slavná místní herečka žijící již několik let v Hollywoodu a točící filmy po boku největších mužských hvězd své doby. Ve stejný čas se vrací z koncentračního tábora do vlasti její dávný milenec, filmový režisér, který stál na počátku její závratné kariéry. Ovšem právě on se záhy dostane opět do maléru a zdali ho z něj Penelope Crus za pomoci svých hereckých kolegů dostane či ne se dozvíte a to zabalené do „karikatury“ poměrů a vztahů ve světě filmařském. Klišé humoru, který je poněkud laciným, je patrné, avšak i tak se pobavíte. Španělština zní v letní čas ještě lahodněji, než jak se tomuto jazyku přisuzuje a vy odcházíte z kina lehkou nohou a s lehkou myslí, tak jak tomu u komedií bývá. Zde je vše ještě okořeněno španělským temperamentem a humorem této zemi zřejmě vlastním, se kterým se nemáme u nás zase tak často možnost setkat. Penelope je šarmantní a vzrušující, je krásné, konečně zase vidět na plátně ženu, která stojí ke svému věku, neb ví, že přednosti, které ji od kolegyň oddělují, jsou stejně neměnné, a my si můžeme užít herectví bez botoxových či jiných zábran souvisejících s plastickou chirurgií.
Atomic blond – bez lítosti
Je konec studené války a členka britské výzvědné služby M16 Lorainne Broughton je vyslána do Berlína, aby pomstila smrt svého kolegy a zároveň získala seznam agentů, ze kterého by mělo být patrné, kdo pracuje pro obě strany a je tedy předem odsouzený k trestu smrti. Že jí jde o život netřeba říkat. Premisou filmu je : „Nikomu nevěř, protože vše je stejně jinak“! Charlize Theron se ocitá ve městě, které má svá vlastní pravidla a ti, kdo je určili žijí momentálně ve strachu. Takže vskutku vražedná situace avšak ne pro prvotřídního agenta, jakým tato žena je. Film je adaptací grafického románu Goldest City a je to také výtvarno, které v něm hraje prim. Jeho hlavní představitelka a producentka v jedné osobě zná dokonale své přednosti a my je máme naservírovány na doslova stříbrném podnose. Nezbývá tedy než obdivovat dokonalost jejích půvabů a minimalistického hereckého projevu, který dokáže vyjádřit vše, co je potřeba, o sportovním výkonu nemluvě. A to že je tato jihoafrická herečka ženou ambiciózní, chytrou a úspěšnou se v její roli agentky dokonale zrcadlí. Vynikající James McAvory si s ní po jejím boku nezadá a pro fanoušky Johna Goodmana je radostí, vidět ho opět na plátně. To že by blondýnka Lorainne okamžitě mohla být partnerkou – tedy kolegyní- agenta 007, se může stát lákadlem nejen pro milovníky špionážních thrillerů.
Přeji vám hezkou zábavu, třeba někde v romantice letního kina.......T.P.