S radostí vám přinášíme malou , zato velmi osvěžující sestavu pomalé a procítěné yin jógy. Ta je opačným druhem dynamické, yangové jógy, která se učí nejčastěji a je zaměřena především na svaly. Je rychlejšího tempa, je očišťující, zdravá, omlazující, jogín u ní nemusí myslet, protože na pocity není ani příliš prostoru. Yin jóga je opakem ve svém zpomalení, zato velmi příjemným. Oproti dynamickému cvičení je praktikování yin pomalé, obvykle se pozice, všechny na zemi, drží 3 až 5 minut. Důvod je ten, že tento druh jógy je zaměřen především na části středu našeho těla, to znamená kosti, pojivovou tkáň, především oblast pod koleny a nad pupkem. Delší výdrž je zde držena z toho důvodu, abychom dokázali v klidu a velmi jemně uvolňovat svaly v částech těla, na kterých chceme pracovat. Tím nevědomě pomáháme naší pojivové tkáni, aby byla vyživena a udržována v dobré formě. Je blahodárná na flexibilitu kloubů, uvolňuje přebytečné napětí v těle, zklidňuje mysl, učí nás správnému dechu, vyrovnává v nás energie, které jsou součástí yin a yang strany našeho bytí, posiluje imunitu, podporuje energii v těle a je osvěžující a zdravá především pro oblast kyčlí. Vzhledem k dlouhým výdržím je výborným předstupněm pro meditace, které jsou pro naši duši, i v podobě samotného 3-5minutového yinového cviku důležité.
Yin jóga by měla být praktikována na klidném místě, bez vědomého rušení vnějších vlivů, ať už v sále, příjemné místnosti, či v tichosti teplé přírody. Vhodná doba pro cvičení je jenom ta vaše, můžete zvolit ráno, dobu kolem oběda, ideálně pro zklidnění, či najít si nerušenou chvilku na konci dne, která bude vhodným předstupněm pro klidný a nerušený spánek. Ideálním doprovodem může být ticho, pro zcela začínajícího jogína doporučuji příjemnou meditační hudbu, která vám může pomoci odprostit se od proudících myšlenek, které se velmi často toulají v naší mysli. Delší pozice, pro začátek trochu nezvyklé a opravdu dlouhé, jsou zaměřené na pojivovou tkáň v kloubech a zvyšují pohyblivost a ohebnost páteře, kyčlí a ramen. Uvolnění těla během této doby působí na šlachy a vazy, v neposlední řadě zvyšuje tok energie v těle, tzv. prany. Yin jóga může být praktikována samostatně, či v kombinaci jangové, tedy dynamičtější jógy, záleží na vlastní chuti, naladění, zklidnění a v neposlední řadě radosti z pohybu. Na konci praktikování by měla následovat hluboká relaxace, tzv. šavásána.
Yin yogu mohu doporučit všem budoucím i stávajícím jogínům bez omezení, s ohledem na vědomí vlastního těla. Yin yogu lze praktikovat i během těhotenství, avšak je třeba si uvědomit, že průběh je u každého jiný, je tedy třeba opět naslouchat svému tělu. Během prvních třech měsíců se však praktikování příliš nedoporučuje. Během cvičení lze používat různých pomůcek, polštářů, boosterů, deky, ručníku, cihličky pro správné a příjemné držení těla v jednotlivé pozici.
Eva Táborská - Horynová
Na úvodním obrázku - pozice čtverce FOTO: DAGMAR HÁJKOVÁ
Všechny tkáně v těle, ať tkáň svalová, nebo tkáň pojivová, pokud nejsou správně využívány, mají sklon atrofovat a přestávají správně fungovat. Napětí, které vyhovuje pojivové tkáni, je jiné než napětí, které se líbí svalům. Svaly milují jangové cvičení – aktivní a opakovaný pohyb – zatímco pojivová tkáň ocení spíše jinový styl cvičení – jemný a umírněný pohyb s delší výdrží, který ji lehce zatěžuje a ona začíná vzdorovat účinkům stárnutí a gravitace. Jedním z cílů jin jógy je vrátit kloubům v oblasti mezi koleny a břichem plný rozsah pohybu ve všech směrech.