Voda a člověk
„Voda nepatří mezi živiny, ale je pro lidský organizmus nezbytná. Tvoří prostředí pro životní děje, je rozpouštědlem většiny živin, pomáhá regulovat tělesnou teplotu a umožňuje trávicí procesy. Díky pravidelné výměně vody můžeme z těla vyplavovat škodlivé látky“.Především u minerálních vod však dochází k usazování minerálů v těle.Dospělý člověk by měl denně přijmout 2-3 litry vhodných tekutin (tj. včetně vody obsažené v jídle), při velké fyzické zátěži i více. Nesmí se však přijímat velké množství vody nárazově, aby zatížené ledviny zvládly vyloučit takové množství. Člověk vydrží nejdéle bez vody 7-10 dní. Při dlouhodobém nedostatku vody může dojít k tvorbě ledvinových kamenů a krátkodobý nedostatek se projeví žízní, nevolností, slabostí a křečemi. Dále je důležité dbát na pitný režim u dětí a seniorů, kteří jsou náchylnější k dehydrataci, onemocnění ledvin a močových cest. Nedoporučuje se pít při jídle ani po něm, aby se nesnižovala účinnost trávení. Vodu ztrácíme denně v podobě moči (1,5-2 l), pocením, plícemi (při dýchání se vyloučí asi 400 ml vody), a stolicí.
Množství vody, které je nutné přijmout, aby organismus zůstal hydratovaný, závisí na mnoha faktorech. Národní akademie věd USA (Natio- nal Academy of Sciences) vypracovala odpovídající směrnice, ale obecně platí, jakmile máte žízeň, tělo vám řekne, že je potřeba hydratovat.
MUŽI 3,7 LITRU
ŽENY 2,7 LITRU
*PŘÍJEM VODY
Konzumací potravin a nápojů.
Jako vedlejší produkt metabolických procesů.
*ZTRÁTA VODY
Potem
Vylučováním
Dýcháním a dalšími běžnými tělesnými funkcem
*KONZUMACE KOFEINU
Podle posledních výzkumů může mít mírný močopudný účinek u osob, které obvykle kofein nekonzumují pravidelně. U osob, které kofein přijímají běžně, je tento účinek zanedbatelný.
Tělo vodu přijímá prostřednictvím konzumace řady potravin a nápojů, ale hlavním zdrojem hydratace organismu je pitná voda.
Mezi nejčastěji konzumované nealkoholické nápoje patří :
MUŽI
1. VODA
2. LIMONÁDY
3. KÁVA
4. ČAJ
5. LIMONÁDY BEZ CUKRU
6. MLÉKO
7. 100% DŽUS
ŽENY
1. VODA
2. KÁVA
3. LIMONÁDY
4. ČAJ
5. LIMONÁDY BEZ CUKRU
6. MLÉKO
7. 100% DŽUS
Situace, kdy je obzvláště důležitě dbát na řádnou hydrataci, je tělesná aktivita:
*Pocení
Zbavuje organismus elektrolytů, jako je sodík, vápník, draslík a hořčík.
*Voda
Pomáhá udržovat organismus hydratovaný a další nápoje, jako jsou sportovní drinky s obsahem elektrolytů, pomáhají nahradit ztráty způsobené pocením během výkonu.
*Obnova hydratace
V závislosti na okolní teplotě a intenzitě tělesné aktivity je po skončení takové aktivity většina lidí ve stavu nedostatečné hydratace a potřebuje během regenerace po výkonu obnovit normální obsah vody v organismu.
RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista, člen Fóra zdravé výživy a spoluzakladatel poradenského centra Fitbee.