Snad každý zažil někdy v životě okamžik, kdy nedopnul oblíbené kalhoty nebo zjistil, že se mu „srazila“ oblíbená košile. Když už však nedopnete ani košili velikosti 3XL, je na čase obrátit se pro pomoc k odborníkům.
Přesně to udělal i Ondřej. Mladý muž, který miluje módu, ale s váhou přes 150 kilogramů si příliš parády dopřát nemohl. „Nebyl jsem nikdy silný natolik, abych musel hubnout. Zlom nastal až v roce 2008, kdy jsem přestal cvičit a začal nekontrolovatelně přibírat,“ vzpomíná dnes. Sám se několikrát pokoušel zhubnout, ale bezvýsledně. Místo toho jeho váha stále rostla. V roce 2013 se proto poprvé rozhodl vyhledat pomoc odborníků a obrátil se na pražskou OB Kliniku. „V té době jsem však žil s partnerem, který mě psychicky týral a nechtěl, abych zhubnul,“ říká. Pokusů o zhubnutí tedy zanechal a znovu se na kliniku vrátil až v roce 2020. „Důvod byl jednoduchý. Chtěl jsem být znovu ten mladý, sebevědomý muž jako před lety, a ne se pořád jen bát, kdy zase neobleču kalhoty a košili 3XL,“ vypráví. „Pamatuji si dobře, jak v roce 2021, půl roku před operací, jsem tu košili už ani nezapnul. Vzteky jsem ji roztrhal a sám sobě před zrcadlem nafackoval. Byla to velmi bizarní a bezvýchodná situace,“ popisuje.
Žaludek změní na trubici
Odborníci z OB Kliniky mu doporučili plikaci žaludku – laparoskopicky prováděnou operaci, při níž se pomocí speciálních nástrojů zavine oblast velkého zakřivení žaludku, takže se z něj stane trubice a žaludek má mnohem menší objem. „Výběr typu operace patří do rukou bariatrického chirurga a celého spolupracujícího týmu,“ vysvětluje primářka OB Kliniky MUDr. Petra Šrámková. Výhodou tohoto zákroku je mj. i fakt, že do těla není nutné zavádět žádný cizí materiál a ani nedochází k nezvratnému odstranění velké části většinou zdravého orgánu, jako se to děje při podobném zákroku pro léčbu obezity. Kromě toho jde o miniinvazivní zákrok, takže ani doba hospitalizace a rekonvalescence není dlouhá. „Pacient po plikaci žaludku zůstává na naší klinice 2 noci a pak je propuštěn domů,“ popisuje primářka MUDr. Šrámková. „Ihned po operaci začíná dodržovat upravený jídelníček a chodí k nám na pravidelné kontroly,“ pokračuje.
„Už se nemusím bát, že mi bude sedačka malá“
A výsledek? „Kdysi jsem vážil 150, možná i 160 kilo. Před operací to bylo 148 kilogramů a dneska mám 92 kilogramů,“ říká Ondřej. Díky operaci tak shodil 56 kilogramů a úbytek váhy se projevil i na jeho fyzickém zdraví. „Nic mě netíží ani neomezuje. Dobře se mi dýchá, cukr, tlak i cholesterol mám výborné,“ říká. „A samozřejmě skvělé jsou i ostatní věci – můžu jít na jakoukoliv společenskou akci a nemusím se bát, jestli se vejdu ke stolu, můžu jít do divadla, aniž bych se bál, že budu omezovat ostatní a nemusím se ani bát, že se nevejdu na sedačku v letadle. A hlavně, mám práci snů,“ usmívá se. Na operaci se podle svých slov nijak zvlášť nepřipravoval. „Začal jsem chodit pěšky, snažil jsem se jíst menší porce a přemýšlet o tom, co jím. A hlavně, jsem začal sledovat módu a motivoval se tím, že jsem si začal nakupovat oblečení velikosti XL,“ říká s tím, že dnes už nosí většinou velikost L. „Moje největší příprava tak byla asi psychická,“ dodává. A co by vzkázal všem, kteří o hubnutí teprve přemýšlejí? „Neváhejte a běžte za svým zdravějším já, nic to není.“
„Ondřej je jedním z velmi úspěšných pacientů, kteří absolvovali bariatrickou plikaci a měla jsem možnost sledovat jeho proměnu nejen fyzickou, ale i psychickou. Jeho cesta za „lepším já“ nebyla snadná, ale překonal všechny překážky a dnes je z něj zcela jiný Ondřej, než kterého jsem měla možnost poznat v předoperační přípravě a mám z jeho úspěchu velkou radost. Plikace mu umožnila zvládnout zhubnout neuvěřitelných 56 kg, ale hlavní díl spolupráce závisí vždy na pacientovi. Velmi důležitá je i podpora celého multidisciplinárního týmu – internisty, chirurga, nutričního terapeuta, gastroenterologa a psychologa. S operací celá cesta teprve začíná, ale výsledek přináší mnoho benefitů,“ komentuje psycholožka Iva Belasová z OB Kliniky.